1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Ölü Doğan Çocuk Yıkanır Mı?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Masal Perisi tarafından paylaşıldı.

 1. Masal Perisi

  Masal Perisi Yeni Üye

  Ölü olarak düşen çocuğun yıkanması ve namazının kılınması gerekmese de; zamanında doğup da ölü doğan çocuğun yıkanması icap etmektedir. Aynı zamanda toplu olarak cenaze namazı kılınıp öyle defnedilmelidir.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  4 aydan önce düşük olması durumunda düşen bebek yıkanmaz ve namazı kılınmaz. Temiz bir beze sarılır ve defnedilir. Bu konuda her hangi bir fikir ayrılığı yoktur. Ancak 4 ay ve sonrasında düşük olması durumunda iki farklı görüş ortaya atılmıştır.

  Şayet çocuk canlı doğmuşsa hem yıkanır hem de cenaze namazı kılınır. Bu konuda ittifak vardır. Ancak doğarken herhangi bir canlılık alameti görülmemişse Hanefiler, İmam Malik, el-Evzâî ve Hasan-ı Basrî’ye göre bu bebeğin cenazesi yıkanır ama namazı kılınmaz.

  Diğer bir görüş ise çocuğun ölü doğması ile canlı doğması arasında fark yoktur; her iki durumda da namazı kılınır. Ahmed b. Hanbel, Saîd b. Cübeyr, İbn Sîrîn ve İshâk b. Râheveyh bu görüştedirler.

  Bence 2. görüş yerindedir neden derseniz , Kurana uygundur. Neden derseniz çocuğun vücut yapısı tamamlanınca ona ruh üflendiği, o andan itibaren tam insan olduğu Kuranın hükmüdür.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş