1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Okula Başlama Zamanı Hesaplama

Konu, 'Eğitim Öğretim' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Çocuğum Ne Zaman Okula Başlayacak ? ,
  Çocukların Okula Başlama Yaşı Nasıl Hesaplanır ? ,

  Örnek olarak verirsek; Eylül ayı itibariyle 54 ayını tamamlayacak olan bir çocuğun adresi tutan iki farklı okulda da okul öncesi eğitim için kaydı yapılmazken ki bu çocuk seneye 2013'ün Eylül ayında zorunlu egitime başlama yaşı sınırı olan 66 aya ulaşarak ilkokul birinci sınıfa başlayabiliyor- başka bir okulda 50 ayını henüz tamamlamış olan bir çocuğun anasınıfına kaydının yapıldığına şahit olabiliyoruz. Hatta bazı okulların anasınıfı kayıt bürolarında sadece 60-66 ay arası olanların kaydının yapılabileceği yönünde duyuru yazıları asılmış vaziyette... Okulların bu keyfi uygulamaları ile kayıtları yapılmayan çocukların pek çoğu zorunlu olarak seneye okul öncesi eğitimi almadan 1'inci sınıfa başlamak zorunda kalacak. Okul öncesi temel eğitimi alamadığı için yaşça kendinden daha büyük olan öğrencilerin arasında başarı şansı daha da düşecek.


  Özelliklede büyükşehirlerde yetişen çocukların fiziki gelişim noktasında kırsal alanda büyüyen çocuklara nazaran daha şanslı olduğunu söyleyebiliriz. Buna rağmen İstanbul'da bile okul okul, bölge bölge ciddi uygulama farklılıkları dikkat çekiyor. Bu noktada Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinin acil olarak devreye girip buna açıklık getirmesi gerekiyor.


  Şöyle ki;
  Okula başlama yaşı diye tabir edilen ilkokul 1'inci sınıfa başlama yaşı 72'den 66 aya çekildi. Kayıt yaptırılabilecek alt sınır da 60 ay olarak açıklandı.
   
 2. a

  angel Yeni Üye

  66 ay değilmiy di Allah aşkına
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş