1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Okul Kantinlerindeki Yasaklar Nelerdir?

Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında kado tarafından paylaşıldı.

 1. k

  kado Yeni Üye

  Okul Kantinlerine Getirilen Yasakların Listesi
  Okul Kantinlerine Yasaklama
  Okul KantinleriKısmen Yasaklanıyor

  Tüm Öğrencilerin Dikkatini Okul Kantinlerine Yasak Geliyor

  [​IMG]
  Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıklarının, okul kantinlerinde kola, hazır meyve suları, enerji içecekleri, hamburger, kızartma, cips gibi ürünleri yasaklamasının gelecek nesillerin sağlıklı yetişmeleri adına önemli bir adım olarak gördüklerini söyledi.

  İsa Gök, yaptığı açıklamada, şişmanlık ve obezitenin, tüm dünyada çocuk ve erişkinleri etkileyen, son yıllarda sıklığı giderek artan önemli bir halk sağlığı sorunu haline geldiğini kaydetti.

  İstatistiklerin son 10 yılda dünyada fazla kilolu birey sayısının 200 milyondan 300 milyona çıktığını gösterdiğini belirten Gök, şişman insan sayısının ise 1 milyara ulaştığını ifade etti. Türkiye'de yapılan son araştırmaların, obez ve diyabetli sayısının kadınlarda yüzde 34, erkeklerde ise yüzde 107 oranında arttığını gösterdiğini dile getiren Gök, gerekli önlemlerin alınmadığı taktirde gelecek 10 yıl içinde toplumun önemli bir kısmının obez olabileceğini söyledi.

  Çocukların Sağlıksız Gıdalara Teşvik Edilmemesi Gerekiyor

  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), özellikle 12 yaş altı çocukları obezite ve ilgili diğer hastalıklardan korumak için hükümetlere çağrıda bulunuyor; kola, hamburger, cips gibi sağlıksız gıdalara çocukların teşvik edilmemesi gerektiğini söylüyor. İsa Gök, dünyada ve Türkiye'de, kola ve gazoz gibi gazlı içeceklerin çocuklarda obeziteye neden olduğunun tıp çevrelerince sürekli dile getirildiğini belirtti. Gök ayrıca şunları kaydetti:

  Bu içeceklerin aşırı tüketilmesi obeziteye, süt ve kalsiyum alımını olumsuz etkilemesinden dolayı da kemik erimesine yol açtığı söylenmektedir. Şüphesiz ki bu söylemlerin içi boş değildir ve obezite kader değildir. Çocuklarımızın hamburger, sandviç, cips gibi hazır gıda ile gazlı içecek tüketimi azaltıldığında ve bunların yerine sebze, meyve, et ve süt ürünleri ile beslendiğinde obezite riskleri de azalacak ve daha sağlıklı nesiller yetişeceği şüphesizdir.

  Uzmanlar tarafından, gazlı içecekler ve hamburger dışında obezite ve beraberinde başta kanser olmak üzere alzheimer, kalp, astım gibi birçok hastalığın bir başka ve önemli nedenlerinden birisinin de tatlandırıcılar olduğuna işaret edilmektedir. Halk sağlığını tehdit eden tatlandırıcıların, yetişen yeni nesil çocukların 20 30 yıl sonra geleceklerini körelteceği gerçeği çok uzaklarda değildir. Şeker-İş Sendikası olarak bugüne kadar yaptığımız basın açıklamaları ve bilgilendirme toplantılarının hemen hepsinde, dünya ülkeleri örneğinde olduğu gibi ülkemizde de bu konuda acil olarak bir eylem planının hayata geçirilmesi ve ilköğretim okullarında çocukların bilinçlendirilmesine yönelik farkındalık oluşturacak kısa film ve fragmanlarla bilgilendirme toplantılarının yapılması gerektiği konusunda yetkililere çağrıda bulunduk.

  NBŞ ler Çocukları Tehdit Ediyor

  Birçok Avrupa ülkesinin Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ) tesislerini kapattığını ya da üretimini durdurduğunu belirten Gök, Türkiye'de bazı çevrelerin ısrarla NBŞ üretimi yaptıklarını söyledi.

  NBŞ'ler konusunda duydukları kaygıları sıcağı sıcağına toplumla paylaşmaya çalıştıklarını ifade eden Gök, özellikle mısır şurubundan üretilen kola, meyve suyu, gazoz gibi içeceklerle çikolata, tatlı, kek, pasta ve dondurma gibi yüzlerce ürünün obeziteye bağlı kansere davetiye çıkardığını kaydetti.
  Mısır şurubunun, şeker pancarından elde edilen şekerden daha ucuz ve taşınmasının kolay olması sebebiyle tercih edildiğini dile getiren Gök, üreticilerin ceplerine girecek paraların hesabını yaparak halkın sağlığını ikinci plana ittiklerini, çocukların sağlıklarını tehlikeye attıklarını iddia etti.

  Türkiye'de yüzde 10'luk kısmına müsaade edilen NBŞ üretim kotasının Bakanlar Kurulu kararıyla yüzde 15'e çıkarıldığını hatırlatan Gök, Bu, camiamızda adeta travma etkisi yaratmıştır. Avrupa'da kişi başına düşen 1.5 kg tatlandırıcı miktarı ülkemizde ne yazık ki 6 kilogramın üzerine çıkmıştır. İnsanlarımızın artık nişasta bazlı şekerlerin zararları konusunda bilinçlenmesi gerekmektedir dedi.

  Geçen günlerde Zonguldak Ereğli'de yaşayan 9 yaşındaki ilköğretim öğrencisi Taha Soysal'ın obeziteden öldüğünü anımsatan Gök, Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıklarının geç de olsa obeziteyi engellemek ve öğrencileri bilinçli beslenmeye teşvik etmek amacıyla okul kantinlerinde kola, hazır meyve suları, enerji içecekleri, hamburger, kızartma, cips gibi ürünleri yasaklamasını gelecek nesillerimizin sağlıklı yetişmeleri adına önemli bir adım olarak görüyoruz diye konuştu.

  Gök, Türkiye'de, obezite ve obeziteye bağlı hastalıklara neden olan NBŞ'lerin kotasının Avrupa ülkeleri seviyesine indirilmesi konusunda adım atılacağına inandıklarını sözlerine ekledi.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Çok uzun zamandır aklımda olan ne zaman uygulanacak dedigim uygulamalardan bir tanesiydi, çok isabetli olmuş.
   
 3. i

  irem Yeni Üye

  Süper bir uygulama doğrusu
   
 4. Z

  Ziyaretci Misafir

  çGerçekten güzel bir uygulama.Peki sayın bakanımıza sormak isterim neden sürekli denetlenen kantinlerimizde yemek yapılmasına,salata,ev yapımı tatlılar,kekler,poğaçalar yapılmasına izin verilmiyor.Sanıyorlarmı ki çocuklar bu sayede obeziteden kurtulacaklar?Mademki böyle bir kanun çıkardınız ozaman okul evrelerinden mantar gibi türeyen çiğ köftecileri,kolayı ,cipsi satan denetimsiz kafe ve marketleri kaldırtın.Yapacağınız uygulama tam yerini bulsun sayın bakanım...
   
 5. a

  aysima Yeni Üye

  Her yerde yasaklar olduğu gibi kantinlerinde kuralları var
   
 6. çaresiz

  çaresiz Misafir

  biz kantincilerine yemk yapmayın diyorsunuz ama arkamdaki bakkal pilav makarna vs. yapıp çocuklara okul bahçesinde servis yapıyor 250 milyon kira veriyor ben ise 1.500 kira bağkur sigorta vergi olarak 2.000 ödemem gerekiyor ama ödeyemiyorum.Lütfen bana bir yol gösteriin.çocuklarımı nasıl okutucam ve evime nasıl katkı sağlıycam ve kira mı nasıl ödiycem(okuldaki öğrenci mevcudu 500)
   
 7. Z

  Ziyaretci Misafir

  allah senden daha kötü duruma düşürsün.
   
 8. a

  aysima Yeni Üye

  Allah korusun ya o nasıl beddua öyle toplumlarda kurallar olmasa ne durumda olurduk
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş