1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Okul çantalarının ağırlığı ne kadar olmalı?

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında aylin tarafından paylaşıldı.

 1. a

  aylin Yeni Üye

  Okul çantasının ağırlığı ne kadar olmalı?
  Sırt çantaları Ağırlığı ne Kadar Olmalı?
  Okul çantası ve Ağırlığı Hakkında Bilgiler

  Okul çantalarının ağırlığı öğrencileri nasıl etkiler ideal okul çantası kaç kilo olmalı?


  Okul çantasının tek omuzda taşıması omurga eğriliğine, ağır çanta ise duruş bozukluğuna yol açıyor. Araştırmalar, okul çocuklarında bel ağrısı görülme sıklığının yüzde 70 olduğunu gösteriyor.


  [​IMG]

  Uzmanlar, sırt çantalarının seçiminde ve kullanımında ailelere ciddi sorumluluklar düştüğünü belirtiyor. Bilinçsiz kullanılan sırt çantalarının çocukların gelişimini olumsuz etkilediğini ifade eden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Rabia Cerrah Karanfil uyardı: ''Çantaların ağırlığına bağlı olarak omurgaya aşırı yük gelmektedir. Çantanın uygun olmayan pozisyonda taşınması okul çocuklarının gelişmekte olan eklem, kas ve eklemleri birbirine bağlayan bağlarda zorlanma, bozuk yürüyüş ve bozuk duruşa neden olarak belde kas gerginliği mekanizmasını başlatabilir, hatta ciddi kronik bel ağrısına sebep olabilir. Çocukların çantayı tek omuzda taşıması omurga eğriliklerine neden olmakta, normalden fazla ağır çantaların kullanılması çocukların öne doğru eğilmesine sebep olarak duruş bozukluğu oluşturmaktadır. Dengelerini bozup düşmelerine sebep olmakta, sırt ve bel ağrısı bacak kaslarında gerginliği artırarak ağrı oluşmasına yol açmaktadır. Duruş bozukluğu ise solunumu da etkilediğinden daha da önem taşımaktadır.''

  VÜCUT AĞIRLIĞININ YÜZDE 15'İNİ GEÇMEMELİ
  Çocukların taşıdığı çantaların omuz askısının normalden daha fazla omuz bölgesine baskı yapmasının dolaşım bozukluğuna sebep olduğunu ve ağrıya yol açtığını ifade eden Karanfil, ''Çocuklarda okul çantasının ağırlığı vücut ağırlığının yüzde 15'ini geçmemelidir'' diye konuştu.

  Çocukların eve götürmeleri gerekmeyen okul gereçlerini, kitap ve defterlerini çantanın yükünü hafifletmeleri için okulda bırakmalarını söyleyen Karanfil, şu tavsiyelerde bulundu: ''Ağır olan malzemeler sırta en yakın bölgede en arkada taşınmalı. Yük sırta eşit dağıtılmalı, her iki omuz askısı takılmalı, dar askı omuz baskısını artırıp dolaşımı bozduğu için omuz askısı geniş çantalar tercih edilmeli. Çantalarda bel kemeri kullanılmalı, kenar göğüs askıları kullanılmalı, yük vücuda yakın olmalı. Çantaların sırt desteği olmalı, çok sert malzemeden olmamalı, ortopedik sırt desteğine sahip olmalıdır. Sırt çantası uzun süre kullanılmamalı, uzun süreli kullanım gerekiyorsa tekerlekli olanı tercih edilmelidir.''

  A.A
   
 2. i

  irem Yeni Üye

  Bazen çocukları görüyorum çantalarını taşıyamıyorlar bile altında eziliyorlar resmen bu kadar ağırlıga gerek varmıki
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş