1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Okul Çağı Çocuk İle Nasıl İlgilenilmelidir?

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Küçük Tırtıl tarafından paylaşıldı.

 1. Küçük Tırtıl

  Küçük Tırtıl Yeni Üye

  Okul çağı çocuğu zamanının büyük bölümünü okulda geçirmektedir. Eve döndükten sonra aile ile yeterli zaman geçiremezse bu durum hem onun sosyal başarısını etkilemekte hem de içine kapanık başarısız bir çocuk olmasına neden olmaktadır. Okul çağı çocuğu ile nasıl ilgilenmeniz gerektiğini sizlere aktarmaya çalışacağım.

  *Çocuğa manevi yönden güven verilmeli; çocuğun kaygı ve endişeleri azaltılmalıdır.

  *Çocuk başarılı olduğu zaman çocuğu ödüllendirerek kendine olan güvenini arttırmalısınız.

  *Sevginizi açık bir dille ifade etmeyi bildiğiniz gibi yanlış davrandığı zamanlarda ceza yaptırımlarını da açık bir biçimde uygulamalısınız.

  *Ailece zaman geçirmeyi bilmeli; beraber eğlenmek içinde zaman ayırmalısınız.

  *Çocuğunuzun okul seçiminde çocuğunuzun da fikrini almalı; onunda geleceğe yönelik hayatı söz konusu olunca kendine özgüven duygusunun yeterli düzeyde gelişmesi için rehberlik etmelisiniz.

  *Onu anlamaya çalışmalısınız.

  *Kişiliği ile ilgili olumsuz tavırlar içerisine girmemeli; kişiliğinin güzel yanlarını da görmesi için ona fırsat vermelisiniz.

  *Olaylara onun tarafından da bakabilmelisiniz ( empati kurmalısınız ).

  *Birlikte eğlenceli hobiler edinmelisiniz.

  *Çocuğunuzu başka bireylerle karşılaştırmamalı; her bireyin kendine özgü gelişimsel özellikleri olduğu bilincini asla bir kenara atmamalısınız.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş