1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Okul Çağı Çocuğu ve Uyku Düzeni

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında Bal Arısı tarafından paylaşıldı.

 1. B

  Bal Arısı Yeni Üye

  Yapılan birçok araştırma sonucuna göre okul çağı çocukluğunda yeterince uyumayan çocukların matematik problemlerini çözmede, okuma ve yazmada diğer çocuklara oranla daha başarısız oldukları kanıtlanmış bir gerçektir.

  *Birkaç gece uykusuz kalmak yetişkinleri bile kötü etkilemektedir ki bu durumu okul çağı çocuğunda düşündüğümüz zaman günlük yaşamı son derece olumsuz etkileyen durum oluşumları ile karşılaşmamak mümkün değildir. Yeterli uyku fiziksel ve bilişsel gelişim ve bu alanlardaki aktiviteleri gerçekleştirebilmek amacı ile gerekli bir durum olarak bilinmektedir.

  *Uyku sırasında beyin uyanıkken ki durumumuzdan daha çok çalışmaktadır. Gündüz edindiğimiz bilgiler veriler beynimiz tarafından gece boyunca işlenmektedir. Bu nedenle beyin dinlenmesi ve ertesi gün daha etkili günlük faaliyetlere katılım gerçekleştirmek için gereklidir.

  *Çocukların uyku düzeni genetik faktörlere ve yaşa bağlı olarak değişkenlik arz etmektedir. İlkokul öncesi küçük çocuklar 11- 13 saat; ilk ve orta öğrenimindeki çocuklar 10-11 saat; üniversite dönemindeki gençler ise 8-9 saat uykuya ihtiyaç duymaktadırlar.

  *Yeterli uyumayan okul çağı çocuklarında konsantrasyon eksikliği, dikkat eksikliği, öğrenme ve hafıza becerilerinde azalma, davranış bozuklukları, hiperaktivite, düşük not alma gibi durum oluşumları meydana gelebilmektedir.

  *Ergenlerde görülen uyku bozukluklarında da aynı problemler görülebilmektedir. Eksik uyku belirgin davranış sorunlarına, öğrenme problemlerine, akademik davranış sorunlarına, gece uykuya dalmada sorunlara, sabah dinlenmeden uyanma ya da ayılmada zorluk gibi zor durumlarla karşılaşmaya neden olmaktadır. Bu şikayetler sonucunda davranış bozuklukları, devamsızlık, öğrenme güçlüğü ve akademik başarısızlık gibi durumlarla karşılaşma olasılığımız bulunmaktadır.

  *Sebepsiz yere haşarılık yapan ve uyum problemi çıkaran; huysuz tepkili; akıllı olduğu halde akademik başarısı sorunlu öğrencilerde uyku düzenine dikkat edilmelidir. Bu konuda özellikle aileler uyarılmalıdır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş