1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Okan Bayülgen Biyografi-Okan Bayülgen Kimdir?

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Almira tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Almira Yeni Üye

  Okan Bayülgen (23 Mart 1964 - ...)  [​IMG]  [​IMG]

  Okan Bayülgen hukuk ve gazetecilik eğitimi almış bir baba ile ressam bir annenin oğludur.

  Eğitimine İstanbul Göztepe'teki Taş Mektep isimli yatılı okulda başlar. 1970'te Bülent Bey ile Ayla Hanım boşandıklarında yanına çağırdı ve Galatasaray Lisesi'ndeki 6 yılından sonra Bodrum Lisesi ve ardından Şişli Lisesi'nden mezun olarak 1984'te lise eğitimini tamamladı.  Fotoğraf eğitimi almak için Fransa'ya giden Bayülgen Tours Üniversitesi Hukuk ve Ekonomik Bilimler Fakültesi'nde hukuk okumaya başladı. Ardından fikir değiştirerek aynı üniversitenin ekonomi bölümüne geçti. Orada bir yıl okuduktan sonra ekonomi eğitimini de yarıda bırakarak Türkiye'ye döndü ve Mimar Sinan Üniversitesi Konservatuar Bölümü sınavlarında başarı göstererek buradaki eğitimine başladı. 1989 yılında mezun oldu ve aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Fakültesi'nde mastır yaptı.

  Devlet Tiyatroları'ndaki en genç yönetmen olarak 1989-1994 yılları arasında çeşitli oyunlar yönetti ve bazı oyunlarda oynadı. 1991'de Kent FM'de "Son Saatler" adlı bir programla radyoculuğa başladı. Bu sıralarda "Genç Indiana Jones" dizisinin Türkiye'de çekilen bölümünde rol aldı. 1993 yılı sonunda Trabzon Devlet Tiyatrosu'na tayini çıktı. Rejisi kendisine verilen bir oyun yönetim tarafından kaldırılınca 1994 yılında Devlet Tiyatrosu'ndan istifa ederek şansını radyo ve televizyon alanında kullanmaya karar verdi. Radyolarda haber spikerliği ve programcılık yapmaya başladı. Televizyona geçtikten sonra da radyoda işler yapmaya devam etti. 1995'te Radyo Contact'ta çalışmaya başladı. 1997'de Kiss FM'de "Okan Bayülgen On Air" programını sundu. Özellikle 1998 ve 1999 yılında drive time'da yayınlanan Radyo D'deki "Hayat Bilgisi" programı ile dikkatleri çekti. En son 2001 yılında Radio Contact'ta yine akşamın sıkışık trafik saatlerindeki "Yol" programı ile karşımıza çıktı.  Televizyon hayatına Satel TV'de klipler sunarak başlayan Bayülgen asıl eylem bu düzeni kuranlara karşıydı.  Gece şovlarından sonra "Utanmaz Adam" adlı televizyon dizisinde Şeref Haktanır'ı canlandırdı. 2 yıl kadar ekranlardan uzak kalan Bayülgen Türk televizyon hayatındaki uzun soluklu ve yeni bir anlayışın ürünü özgün bir program olarak kendine çekirdek bir izleyici kitlesi oluşturdu.

  Televizyon açısından uzun kabul edilebilecek yıllar konu ve daha ciddi bir format ile.  Zamanla bir fenomen haline gelen Okan Bayülgen bir şekilde kendi çizgisini yaratıp koruyabilmiştir.

  Çok genç yaşta bir evlilik yapan Bayülgen babasının ikinci evliliğinden olan Ozan ve Okşan adlı iki kardeşi vardır

  [​IMG]

  Televizyon Programları

  Televizyon Makinası jeneriğinden...  Gece Kuşu (1995 atv)

  Televizyon Çocuğu (1996 atv)

  Zaga (1998-2005 Kanal D)

  Herkes Bunu Konuşuyor (2004-2005 Ntv)

  Televizyon Makinası (2005 - Kanal D)

  Haber Makinası (Mayıs 2006 - CNN Türk)  [​IMG]  Filmleri

  Sinema oyunculuğuna Mustafa Altıoklar'ın yönetmenliğini yaptığı İstanbul Kanatlarımın Altında filmi ile başlayan Okan Bayülgen film oyunculuğunun yanı sıra çeşitli dizilerde de roller aldı.

  İstanbul Kanatlarımın Altında (1996 Lagari Hasan Çelebi)

  Ağır Roman (1997 Gli Gli Salih) Sadri Alışık En İyi Erkek Oyuncu Ödülü

  Romantik (1999 Ömer)

  Oyun Bozan (2000 Metin Kahraman)

  Hemşo (2001 Cebrail)

  Komser Şekspir (2001 Tatu)

  Sır Çocukları (2002)

  Gülüm (2002 Sinan)  Diziler

  Utanmaz Adam (Şeref Haktanır)

  Size Baba Diyebilir miyim? (2004 Kanal D)  Yakın Dönem Tiyatro Oyunları

  Atları da Vururlar Müzikali (Oyuncu)

  Hangisi Karısı (Yönetmen)

  Kiralık Oyun (Oyuncu)  Seslendirme

  Etkileyici ses tonu ...) Türkçe dublajında bulundu. Uzun bir dönemdir de reklam ve kampanya filmi seslendirmeleri yapmaktadır.

  National Geographic dergisi tarafından En İyi Sualtı Kitabı seçilen ve çeşitli ödüller alan Alptekin Baloğlu'nun çektiği fotoğrafların da yer aldığı Sualtından Yansımalar DVD'sinin Türkçe seslendirmesini yaptı. Takip eden çoğu senelerde Kristal Elma ödül törenlerinde sunuculuk yaptı.  Fotoğraf

  Okan Bayülgen her şeyin birkaç sene önce kendisine doğum gününde hediye edilen bir Leica M6 ile başladığını söylüyor.  Bugüne dek çeşitli firmalar için katalog ve moda çekimleri yapan Bayülgen'in Zekai Demir ile beraber yaptıkları Madagaskar gezisinden fotoların yer aldığı Baobab Yolu isimli sergisi açıldı. Analog çekimler olan bu fotoğrafların bulunduğu bir kitabı yayınlandı.
   
 2. r

  rodali Yeni Üye

  kanal d'den tv8'e geçerek daha rahat, daha çok bagırarak, rating kaygısını fazla taşımadan programlarını sunarak muhtemelen tv jübilesini yapacaktır.
   
 3. i

  irem Yeni Üye

  Okan Bayülgen bir cok standap programı yaptı herkes gece gec saatlere kadar izliyor ben ukalaca buldugumdan izlemedim hiç
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş