1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Öğretmenlerin Yeni Mazeret Izin Hakları Nelerdir?

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Küçük Tırtıl tarafından paylaşıldı.

 1. Küçük Tırtıl

  Küçük Tırtıl Yeni Üye

  657'ye tabii öğretmenlerin mazeret izinleri ile ilgili olarak ne kadar ve hangi durumlarda izin kullanabildiklerini öğrenmek istiyorsanız yazımın devamına göz atmalısınız. Doğum mazereti ile izin alacak olan kadınlar doğum öncesi 8 hafta; doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta analık izni verilmektedir. Eğer çoğul gebeliğiniz varsa 8 haftalık süreye 2 hafta daha eklenebilmektedir. Sağlık durumunuzun çalışmaya uygun olması doktor tarafından kabul edilmesi durumunda doğum öncesi 3 haftaya kadar çalışabilme imkanından yararlanılabilmektedir. Bu durumda doğum öncesi çalışılan süreler doğum sonrasına eklenir. Eşi doğum yapan memura istemesi durumunda 10 gün süre ile izin verilebilmektedir.

  Çocuğu olan kadına analık izin süresi bitince ilk 6 ay günde 3 saat, ikinci altı ay günde 1,5 saat olmak üzere süt izni verilir. Doğum yapan annenin ölümü durumunda ise babaya analık izni bitimine kadar izin verilebilmektedir. Engelli bir çocuğu bulunan ya da sürekli bir hastalığı bulunan memura toplu olarak ya da ara ara 10 gün süre ile izin verilebilmektedir.

  Kendisinin ya da çocuğunun evlenmesi durumunda memura 7 güne kadar izin verilebilmektedir. Eşi ya da çocuğu ölen memura da 7 gün süre ile izin verilir. Eşinin ya da kendisinin anne, baba ya da kardeş ölümü gibi durumlarda 7 güne kadar izin verilebilir.

  Tüm bu durumlar haricinde ihtiyaç halinde idari amirin bilgisi dahilinde yıl içerisinde toplam 10 güne kadar izin verilebilir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş