1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Öğrenme Güçlüğünün Belirtileri, Tedavisi

Konu, 'Bebeğin Gelişimi ve Hastalıkları' kısmında Masal Perisi tarafından paylaşıldı.

 1. Masal Perisi

  Masal Perisi Yeni Üye

  Öğrenme güçlüğü okul öncesi yaşına gelmiş çocuklarda görülebilmektedir. İlk olarak okul öncesi dönemde konuşmada gecikme ve bozukluklar görülebilmektedir. Algısı ve bilişsel yetenekleri zayıflık belirtisi ile ortaya çıkabilirken, çoğu zaman dikkat problemleri de yaşanabilmektedir. 5- 6 yaş döneminde okuma- yazma, aritmetik beceriler ve sözlü ifade ve motor becerileri zayıftır.

  Bir çocukta öğrenme güçlüğü varsa okul döneminde okumayı geç öğrenme davranışı gözlenmektedir. Okumada harfleri birleştirme ve okumada güç durumlarla karşı karşıya kalınabilmektedir. Yazma becerisi zayıf, okunaksız ve biçimsizdir. Çocuk düşündüklerini yazamaz. Sayılarda büyük ve küçük sayıları ayırt edememe, çoğu harfi atlama, harfleri ters yazma, matematik konularında zorlanma, işlemleri yavaş yapma, çalışırken ara verme, ders çalışmada isteksizlik, duygu ve düşüncelerini ifade edememe gibi durumlar okul çağı döneminde öğrenme güçlüğünün olduğunun göstergesidir.

  Okul çağı döneminde karşılaşılan bu durum için rehber öğretmenden, uzman pedagoglardan, rehber öğretmenlerden gerekli destek alınabilir. Çocuğunuz için destek alabileceğiniz kişilerle görüşebilir, uzman denetiminde kontrollü bir şekilde bu durumun üstesinden gelebilmek için gerekli çalışmaları yapabilirsiniz. Yani aile katılımından vazgeçmemelisiniz.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Çocukları hayata erken hazırlarken buna dikkat etmek gerekir, çok fazla zorlamadan yavaş yavaş öğretmeli ve özümsemeli
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş