1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Oğlan Şeyh İsmail Maşuki Hayatı ve Ölümü

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında Muallim tarafından paylaşıldı.

 1. M

  Muallim Yeni Üye

  Osmanlı tarihinde yaşanan olayda Oğlan Şeyh İsmail Maşuki kimdir ne zaman ve nasıl öldü?

  Osmanlı tarihinde adından en çok söz ettiren olay Şeyh İsmail Maşukinin öldürülmesidir. Kanuni Sultan Süleyman zamanında Melamiyye-i Bayramiyye'den olan şeyh İsmail Maşuki 12 müridiyle birlikte idam edilmiştir.

  Melamiye Piri Ali Aksarayinin oğlu olan İsmail Maşuki'nin zamanında İstanbul ve Edirnede pek çok müridi vardı. Babası her ne kadar izin vermese de hocasının izin vermesi üzerine İsmail Maşuki müridleriyle birlikte İstanbula geldi.
  [​IMG]
  Babası yola çıkmadan önce kendsine irşad(dini açıklama) faliyetleirnde bulunmamasını emrettiği halde İsmail Maşuki onu dinlemedi ve İstanbulda irşad faaliyetlerine girişti. Bunun üzeirne yanındaki hocası bile onu bırakıp edirneye döndü.

  Özellikle İstanbulda şeriata aykırı beyanlar verince Osmanlı yönetimi İsmail Maşukiyi uyardı. "şeriatın yapma dediğini yap, en iyi ibadet yemek içmektir" gibi aykırı sözleri yüzünden gittikçe dikkat çeken Şeyh İsmail Maşuki'nin müridleri artmaya başlayınca Kanuni de önlemini aldı.

  1539 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından yargılanan Şeyh İsmail Maşuki 19 yaşında 12 müridyle beraber At meydanında asıldı.

  Bu olaydan sonra halk ikiye ayrıldı. Kimeleri şeyhin zındık olduğunu iddia ederken bazıları da onun büyük bir veli olduğunu söyledi.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Hicri 914 tarihinde, Aksaray'da doğmuştur. Babası Pir Ali Sultan'ın vefatından sonra tarikatın başına kendisi geçmiştir. İstanbul ve Edirne'de kendisine pek çok mürid kazanmıştır.
  Gölpınarlı'nın aktardığı bir rivayete göre Maşuki, müritlerine bazen "Allah, Allah" zikri yerine "Allahım, Allahım" dedirtirmiş. Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle oniki öğrencisiyle birlikte padişahın yanına gelen İsmail Maşuki, padişahın önündeki sorgulamasında Vahdet-i vücud'a dair görüşünde ısrar etmiş ve Şeyhülislam İbn Kemal'in fetvasıyla öğrencileriyle birlikte Sultanahmetteki At Meydanında idam edilmiştir.
  Müritlerinden Irakizade Hasan Efendi idam edildiği yere bir mescit yaptırmış ve Oğlan Şeyhin idam edildiği yere de şehitlik (meşhet) yaptırılmış ve parmaklıkla çevirmiş, daha sonra da aynı yere sembolik olarak bir kabir yaptırılmıştır. Ancak mescit daha sonra yanmıştır.
   
 3. N

  Nursultan Yeni Üye

  Oğlan Şeyh İsmail Maşuki'nin varlığını yeni duydum sayenizde
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş