1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Obeziteye ve Diğer Sağlık Sorunlarına Neden Olan Kimyasallar Nelerdir?

Konu, 'Her Telden' kısmında Kutup Yıldızı tarafından paylaşıldı.

 1. K

  Kutup Yıldızı Yeni Üye

  1- Bisphenol-A (BPA)
  Biberon ve emziklerde, plastik ürünlerde, konserve yemeklerde bol miktarda bulunmaktadır. Obezitenin yanı sıra kansere de neden olabilmektedir. BPA üzerinde yapılan araştırmalar, maddenin laboratuvar farelerine ve insanlara ciddi zararlar verdiğini ortaya koymuştur. BPA, insan vücudu içinde östrojen reseptörlerini harekete geçirmektedir. En çok dölyatağında bulunan BPA, idrar testleri sonucu ABD’deki hamile kadınların yüzde 96’sında tespit edilmiştir.

  BPA üzerinde yapılan çok sayıda araştırma, maddenin hem laboratuvar fareleri hem de insanlarda kilo alma ve obeziteyle bağlantılı olduğunu gösterdiğinden yağ hücrelerini artıran etkisi bulunduğunu göstermektedir. Bu etkilerinin yanı sıra, BPA kalp- damar rahatsızlıkları, şeker hastalığı, kanser, tiroid bozukluğu gibi sorunlara da yol açmaktadır.

  2 – Ftalat (Phthalate)
  Birçok plastik üründe bulunan kimyasal maddeler, obeziteye ve erkek çocuklarda cinsel organ gelişiminde bozukluklara neden olmaktadır. Plastik maddeleri yumuşak ve esnek yapmak için kullanılan ftalatlar, yemek kapları, kozmetik ürünleri, duş perdeleri, oyuncaklar gibi birçok üründe de yer almakta ve insan sağlığını tehdit etmektedir. Plastikten sızarak kolaylıkla yemeklere bulaşabilen ftalatlar, içtiğimiz suya hatta havaya bile karışarak solunum ve deri yoluyla vücuda alınabilmektedir.

  Ftalat PPAR olarak bilinen hormon reseptörlerini harekete geçirerek fazla kiloya neden olabilmaktadir. Birçok araştırma, ftalatların özellikle erkeklerde, karın bölgesinde yağlanma ve insülin direncine neden olduğunu ortaya koymuştur. Döl yatağında biriken ftalatlar, erkek cinsel organında bozukluğunun yanı sıra düşük testesterona neden olabilmektedir. Birçok devlet ve sağlık örgütü bu araştırma sonuçlarına istinaden son zamanlarda ftalatlara karşı önlem almaya başlamıştır.

  3 – Atrazine (Bitki öldürücü)
  Bitki öldürmek için kullanılan kimyasalların doğum bozuklukları, mitokondriyal bozukluk ve obeziteye neden olduğu gibi bazı yerlerde yeraltı sularını kirlettiği ortaya konulmuştur. Atrazinin, doğum bozukluklarına neden olan bir kimyasal olduğu da kabul edilmektedir. Atrazinin yaygın olarak kullanıldığı bölgelerde obezite oranının da son yıllarda artış gösterdiği fark edilmektedir. Atrazin ayrıca metabolizma hızını düşürerek yağlanmaya da neden olmaktadır.

  4 – Organotinler
  Mantar ilacı olarak kullanılan organotinler, laboratuvar farelerinde fazla kilo alımına neden olduğu gibi karaciğerde yağlanmaya neden olmaktadır. Aynı zamanda ahşap koruyucu ve endüstriyel su sistemlerinde de kullanılan TBT, deniz canlılarına fazla zarar vermektedir. TBT, endokrin bozucu özelliğiyle yağ hücrelerinin artmasına neden olmakta ve bu durum insanları da olumsuz etkilemektedir.

  5 – Perfluorooctanoic Asit (PFOA)
  Yapışmayan yemek kaplarında bulunan PFOA’nın kansere ve obeziteye neden olduğunu biliyor muydunuz? PFOA, teflonla yapılan yapışmaz yemek pişirme aletleri ve mikrodalgada patlatılan mısırda yer almaktadır. PFOA, tiroid bozuklukları, aşırı kilo ve kronik karaciğer rahatsızlığı gibi hastalıklara da neden olmaktadır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş