1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

O BENİM emziğim ondan çabucak ayrılmamı bekleme!

Konu, 'Bebeğin Gelişimi ve Hastalıkları' kısmında Nehir tarafından paylaşıldı.

 1. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  [​IMG] [​IMG]
  Bütün bebeklerin doğum anından itibaren en güçlü refleksi emme refleksidir. Hatta yapılan bazı araştırmalara göre, bebek anne karnında parmağını emerek, dünyaya emme refleksiyle gelir.
  Emme, bebek için büyük bir haz kaynağıdır. Bebek bu yolla annesiyle olan iletişimin ilk adımlarını atmaya başlar. Emzirme döneminde bebekle – anne arasında duygusal bir bağ oluşur, bebek annesinden süt emdiği zaman rahatlar, sakinleşir. Bu dönem bittikten sonra bebeğin huysuzlanması durumunda çoğu annenin yaptığı ilk hareket bebeklerine emzik vermektir. Uzmanlar bebeğin anne karnından sonra kendini güvende hissedebilmesi ve yeni düzene alışabilmesi için emziğin bir geçiş nesnesi olduğunu düşünmektedir. Emzik konusunda dünya çapında yapılan çalışmalarda ortak bir karara ne yazık ki henüz varılamamıştır, çünkü emziğin fiziksel olduğu gibi psikolojik de bazı olumsuz sonuçlara yol açtığı bilinmektedir (örneğin diş ve ağzı sağlığı problemleri ve bağımlılık gibi).

  Bebek Ne Zaman Emzik İster?

  Bebek için emzik kullanımının aslında birçok derin anlamları vardır. Bu sebeple en geç 2 yaşında geldiğinde çocuğun emzik dönemi bitirmiş olması onun daha sağlıklı bir birey olabilmesi açısında faydalı olacaktır. Bu bağımlılığın devam etmesi durumunda çocuk anneye daha bağımlı, öz güveni eksik ve en önemlisi problem çözmede başarısız bir birey haline gelebilir. Bu geçişi döneminde anne - babanın tutumu oldukça önemlidir. Bebeğin bu bağımlıktan vazgeçmesi uzun zaman alabilir, burada anne - babanın sabırlı ve kararlı olması çok önemli bir etkendir. Kendini huzursuz hisseden bebeğin her defasında ağzına hemen emzik verilmesi anne ve bebeğin ortak problem çözme deneyimlerini engeller. Ayrıca anne bebeğin o anki emme dışı gerçek ihtiyacını da gözden kaçırmış olabilir.

  Çocuk kendini nasıl sakinleştireceğini bilmediğinden ağlar, bu gibi durumlarda ebeveynlerin çocuklarını sakinleştirmek için onlara uygun olan davranışları sergilemesi çocuğun problem çözme yeteneğini geliştirmesi ve kendini nasıl yatıştırması gerektiğini öğrenmesi açısından yardımcı olabilir. Ayrıca çocuk her ağzını açıp tam sıkıntısını aktaracağı sırada sadece sakinleşmesi için ağzına emzik vermek çocuğun kendini ifade etmesine en gel olacaktır. Kendini ifade edememe sorunu ileriki yaşlarında onun için daha büyük bir sorun haline gelebilir ve sosyal anlamda da güçlük çekebilir.

  Genellikle çocuklar emziğe sıkıntılı oldukları ve kendilerini güvende hissetmedikleri zaman sarılırlar. Bu gibi durumlarda anne - babalar o plastikten önce çocuklarının yanlarında olur, onlara sarılıp sevgilerini belli ederse, hatta bazen hafif bir müzikle onların rahatlamalarını sağlarlarsa, çocuklarına hem fiziksel hem de psikolojik açıdan emzikten daha yararlı olabilirler. Bu geçiş döneminin 2 yaş sendromu dönemine gelmesi de ebeveynleri çaresiz bırakabilir. 2 yaş sendromunun getirdiği özellikler sebebiyle çocuk her şeye karşı olumsuz olduğundan emziği bırakırken de zorluk çıkarabilir. Bu dönemde özellikle anne - babaların emziği bırakırkenki tutumu sert yasaklamalar şeklinde değil, karalı bir duruşla çocuğa zaman tanımak şeklinde olmalıdır. Aksi takdirde çocuk emziğe karşı daha büyük bir bağımlılık geliştirebilir.

  [SIZE=+0]Emzikten Vazgeçebilmek İçin Bazı İpuçları:

  Çocuğunuzdan bu alışkanlığını bir anda bırakmasını beklemeyin. Ona zaman tanıyın. Özellikle 2 yaş döneminin, hem dil gelişimi hem de cinsel gelişimi açısından önemli bir süreç olduğunu olumsuz içselleştirmelerin ileride daha büyük problemlere sebep olacağını aklınızda bulundurun.

  Çocuğunuzun emme ihtiyacının yönünü emziği kesmeden değiştirin. Aksi halde emzik emme yerine parmak emmeye bırakabilir.

  Çocuğunuza büyüdüğünü vurgulayın. Özellikle 2 yaş dönemi çocuklarda “büyük olma hissi” önemli bir yere sahiptir. Böylece bu alışkanlığından vazgeçmesi kolaylaşabilir.

  Her ağladığında ağzına emziği sokmayın. Sorunlarını bu yolla çözemeyeceğini anlayabilmesi için ona yardımcı olun.

  Emziğin ucunu bala, şekere veya bunun gibi tatlılara batırıp çocuğunuza vermeyin. Bu, çocuğunuzun gelişmekte olan diş minelerine zarar verir.

  Bıraktırmak için zamanlamanızı iyi seçin ve daima kararlı olun.

  Emzik emmeyi rutin haline getirmesine izin vermeyin. Tüm gün ağzında emzikle dolaşmasına izin vermeyin.

  Uykusunu ve beslenme düzenini oturtmaya çalışın.

  Çocuğunuzu emziği kullanmadığı her gün için ödüllendirin, bu onu motive edecektir.

  [​IMG]
   
 2. I$ık

  I$ık Gümüş Ufağı

  Emzik çok önemli günlerce ağlıyor bebekler.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş