1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Nurettin Ersin Biyografi-Nurettin Ersin Kimdir?

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Almira tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Almira Yeni Üye

  [​IMG]  1918 yılında Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde doğdu. 1935 yılında Bursa Işıklar Askeri Lisesi'nden 1937 yılında Piyade Asteğmen rütbesi ile Harp Okulu'ndan mezun oldu. 1938 yılında Piyade Sınıf Okulu'nu bitirdi. 1945 yılına kadar çeşitli birliklerde Takım ve Bölük Komutanlığı görevlerinde bulundu. 1945 yılında girdiği Harp Akademisi'ni 1948 yılında bitirerek Kurmay oldu. 1964 yılına kadar çeşitli karargah ve birliklerde görev yaptı.  1963 yılında Tuğgeneral 6. Kolordu ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı görevlerinde bulundu.  Orgeneral rütbesinde Yüksek Askeri Şura Üyeliği aynı zamanda Milli Güvenlik Konseyi Üyeliği görevini de yürüttü.  1 Temmuz 1983 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı'na atanarak Milli Güvenlik Konseyi Üyeliği görevine devam etti. 6 Aralık 1983 tarihinde kendi isteği ile emekli oldu. Evli ve iki çocuk babası olan Ersin 3 Ekim 2005 tarihinde Ankara'da vefat etti.
   
 2. r

  rodali Yeni Üye

  12 eylül darbesinin baş aktörlerinden, zamanının kara kuvvetleri komutanı.
   
 3. H

  Hoca Yeni Üye

  insan genelkurmay başkanı iken neden kendi istediğiyle emekli olur sorusunu sorduran merhum. Vardır birşey mutlaka !
   
 4. M

  Muhibbi Yeni Üye

  78'liler girişimi tarafından oluşturulan "diyarbakır cezaevini araştırma adalet ve yüzleşme komisyonu"'nun hazırladığı raporda, işkence sorumluları listesinde olan orgeneral.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş