1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Nükleer Enerji Faydaları

Konu, 'Soralım Öğrenelim' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Nükleer Enerji SantralleriNasıl çalışır ? ,
  Nükleer Santralleri Faydalımıdır ? ,
  Nükleer Enerji Nerelerde Kullanılır ?  Nükleer Santrallerin Yararları:
  Günümüzde bir çok ülkede nükleer santral yapımı ve kullanımı engellenmeye çalışılmıştır. Bunun nedeni zamanında oluşan felaketler (Çernobil) ve santralların insan üzerine yaptığı olumsuz etkilerdir. Ama teknolojik ortamlarda yapılan bir nükleer santralın hiçbir olumsuz etkisi bulunmamakla birlikte birçok yararı da vardır. Fransa, Almanya, İtalya, İngiltere, ABD, bazı İskandinav ülkeleri, Bulgaristan, Rusya, Ermenistan ve daha bir çok ülkenin vazgeçilmez enerji kaynağı nükleer enerjidir. Nükleer reaktörler 3 türe ayrılırlar. Araştırma reaktörleri, elektrik üreten güç reaktörler, plütonyum üreten reaktörler. Araştırma reaktörlerinden tıpta ve kimya sanayisinde, izotop gama ışınları ve nötron üretiminde yararlanılır. Bu reaktörlerin güçleri düşürülmüştür ve hiçbir zararları yoktur. Güç reaktörlerini başlıca sorunlarından biri, verimliliktir. Söz konusu reaktörlerde üretilen elektrik enerjisinin kW (kilowatt) saat materyalinin, geleneksel santrallarda üretilenden düşük olması gerekir.
  Nükleer santrallar diğer termik santrallar gibi çevreye zarar vermezler. Örnek vermek gerekirse İsveçteki Nükleer santrallerden 29kg/h lik CO2 çıkarken Danimarka’da bu oran 890 kg/h sınırını zorlamıştır. Ayrıca büyük ülkelerden Fransa enerji ihtiyacının %75’ini Nükleer enerji santrallarından üretmektedir. Bu santrallardan çıkan enerji miktarı çok fazla olduğu için diğer ülkelerde 3 santralin yaptığı görevi nükleer santralların sadece 1 tanesi yapar. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’de enerji ihtiyacının %25’ini Nükleer Santrallardan giderir.
   
 2. F

  Fıstık Yeni Üye

  Nükleer santraller insanlara zarar veriyor deniyor o sebeple insanlar kurdurma taraftarı olmuyor
   
 3. E

  Esram Yeni Üye

  Ben sadece zararlarını biliyordum faydalarıda varmış
   
 4. M

  MİSAFİR Misafir

  abi yha ben burda öğretmenime sesleniyorum biz daha 5 e gidiyorum biz ne anlarız fsolillerden nükleerden yha bide proje ödevimiş yahh inşallah 100 alırım
  İBRAHİM KARABIYIK
  NİLÜÜFER TOPÇUYA
   
 5. M

  Muhibbi Yeni Üye

  Nükleer enerji başlı başına zarar uzak durmak lazım
   
 6. M

  Misafir Misafir

  çok güzel bir site vay be:cool:
   
 7. g

  gökhan <3 esra Misafir

  çok güzel bir site anlaşılır..
   
 8. Murat

  Murat Yönetici

  Nükleer Santralleri Faydalı mıdır tabi ki faydalı, bu kadar enerji bağımlısı bu kadar teknolojinin kaynağının bir yerden gelmesi gerekiyor, ya İnsanlar köylerine dönecek yada buna katlanacak.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş