1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Nisap nedir? Nisap miktarı nasıl hesaplanır?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Nisap kelimesini özellikle Fitre verilmenin ölçüsü olan belirleyen ve Fitre zamanında telaffuz edilen bir kelimedir.
  Nisap miktarının anlamı; Dinen zengin sayılmanın ölçüsü olarak kabul edilir.

  İslam fıkhı terimi olan Nisap Sınır, işaret, miktar, pay; bir şeyin aslı; asıl, kök; servetin zekatı gerektiren miktarı; oturumu açmak için yeterli üye sayısı; zekat gibi bazı yükümlülüklerin, hırsızlık haddi gibi bazı cezaların sabit olması için kullanılmaktadır.
  Nisap Miktarı.jpg
  Nisap, zekat, fıtır sadakası ve kurban gibi ibadetler için konulan bir zenginlik ölçüsüdür. Nisapa, asgari zenginlik ölçüsü şeklinde de tanımlayabiliriz. Borcundan ve asli ihtiyaçlarından fazla olarak bu kadar mala sahip olan kişi dinen zengin sayılmaktadır. Bu durumda olan bir kişi, zekat veya sadaka alamayacağı gibi fıtır sadakası vermek ve kurban kesmekle de yükümlü hale gelir. Fazla olan bu malın nami olması ve üstünden bir yıl geçmesi halinde zekatının verilmesi Dinen şarttır.

  Zenginliğin asgari sınırı olan Nisap miktarı Hazreti Muhammed Peygamber tarafından belirlenmiştir. Bu asgari sınırlar, o dönem İslam toplumunun ortalama hayat standardını ve zenginlik ölçüsünü göstermektedir.

  Günümüze aktarılan kaynaklarda belirlenen nisap miktarları aşağı yukarı şöyledir;

  80,18 gram altın veya bunun tutarında para veya ticaret malı ; 40 koyun veya keçi hayvanı, 30 sığır, 5 deve. Nisap miktarının belirlenmesinde kullanılan bu malların, o dönemin en yaygın zenginlik aracı olduğu açıktır.
   
 2. Sabır

  Sabır Admin Yetkili Kişi

  Aynı zamanda Nisap miktarına sahip olanlar Kurban kesebiliyor diye biliyorum. Allah fitre verecek güce sahip kılsın bizleri.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş