1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Newtonun Hayatının Kısa Özeti

Konu, 'Bilim Adamları' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Newtonun Hayatı Kısa Anlatım ,
  Kısa Anlatımlı Newton Hayatı ,
  Isaac Newtonun Hayatı Kısa,
  Isaac Newton, (d. 25 Aralık 1642 – ö. 31 Mart 1727). İngiliz fizikçi, matematikçi, astronom, mucit, filozof ve simyacıdır. En büyük matematikçi ve bilim adamlarından biri olduğu düşünülür. Bilim devrimine ve heliyosentirizm'in gelişmesinde büyük katkıları olmuştur.

  Isaac Newton 25 Aralık 1642 'de İngiltere'nin Lincolnshire kentinde doğdu. Çiftçi olan babasını doğumundan üç ay önce kaybetmişti. Annesi ikinci kez evlendi. İkinci evlilikten üç üvey kardeşi olan Isaac anneannesinde kalıyordu. On iki yaşında Grantham'da King's School'a yazılan Newton, bu okulu 1661'de bitirdi. Aynı yıl Cambridge Üniversitesi'ndeki Trinity Kolej'ine girdi. Nisan 1665'te bu okuldan lisans derecesini aldı. Lisansüstü çalışmalarına başlayacağı sırada ortalığı saran veba salgını yüzünden üniversite kapatıldı.

  [​IMG]

  Salgından korunma amacıyla annesinin çiftliğine sığınan Newton, burada geçirdiği iki yıl boyunca en önemli buluşlarını gerçekleştirdi. 1667'de Trinity Kolej'ine öğretim üyesi olarak döndüğünde diferansiyel ve integral hesabın temellerini atmış, beyaz ışığın renkli bileşenlerine ayrıştırılabileceğini saptamış ve cisimlerin birbirlerini, uzaklıklarının karesi ile ters orantılı olarak çektikleri sonucuna ulaşmıştı. Çekingenliği yüzünden Newton her biri bilimde devrim yaratacak nitelikteki bu buluşların çoğunu uzun yıllar sonra (örneğin diferansiyel ve integral hesabı 38 yıl sonra) yayınlamıştır. Lisansüstü çalışmasını ertesi yıl tamamlayan Newton 1669'da henüz 27 yaşındayken Cambridge Üniversitesi'nde matematik profesörlüğüne getirildi. 1671'de ilk aynalı teleskopu gerçekleştirdi, ve ertesi yıl Royal Society üyeliğine seçildi. Royal Society'e sunduğu renk olgusuna ilişkin bildirisinin eleştirilere hedef olması, özellikle Robert Hooke tarafından şiddetle eleştirilmesi üzerine Newton tümüyle içine kapanarak, bilim dünyasıyla ilişkisini kesti.

  [​IMG]

  1675'de optik konusundaki iki bildirisi yeni tartışmalara yol açtı. Hooke makalelerdeki bazı sonuçların kendi buluşu olduğunu, Newton'un bunlara sahip çıktığını öne sürdü. Bütün bu tartışma ve eleştiriler sonucunda 1678'de ruhsal bunalıma giren Newton ancak yakın dostu ünlü astronom ve matematikçi Edmond Halley'in çabalarıyla altı yıl sonra bilimsel çalışmalarına geri döndü.

  1699'da Fransız Bilimler Akademisi'nin yabancı üyeliğine 1703'de Royal Society'nin başkanlığına seçildi. Newton 'Eğer diğer insanlardan ileriyi görebiliyorsam,bu devlerin omuzlarında olduğum içindir.' diyerek kendine yardım edenleri unutmadığını göstermiştir.

  [​IMG]

  Newton yaptığı araştırma ve deneyler sonucu kendi adıyla anılan "Hareket Kanunları"nı bulmasına karşın, yayınlamak için uzun yıllar beklemişti. Aynı şekilde "Yerçekimi Genel Kanunu"nu da yayınlamak için yirmi yıl kadar bekledi. Bu kanunların yayınlanmasının bu denli uzun zaman almasının tek bir sebebi vardı. Bu da Newton'un tenkit edilmeye tahammülü olmayan bir karaktere sahip olmasından başka birşey değildi. Çalışmalarına bir itiraz gelecek diye hep huzursuzluk duyardı.
   
 2. M

  Misafir Misafir

 3. M

  Misafir Misafir

  :confused:ya yaz yaz öldüm
   
 4. S

  Sinel Yeni Üye

  Newton'un hayatı beni hep etkilemiştir.
   
 5. M

  Misafir Misafir

  biraz daha kısa olsaydı:)
   
 6. M

  Misafir Misafir

  kısa olsa idi iyyi olurdu..
   
 7. N

  Nursultan Yeni Üye

  Newton kanunlarının başımıza açtığı problemlere bir bakar mısınız :)
   
 8. b

  bsdfgh Misafir

  Bence çok güzel
   
 9. B

  Badem Yeni Üye

  Newton hayatı boyunca hep buluşlarla uğraşmış sanırım
   
 10. M

  Misafir Misafir

  Aynen katılıyorum ödeve koyacaktım ☺
   
 11. B

  Babet Yeni Üye

  Newton denince akla direk bilim adamı geliyor.
   
 12. m

  misafir Misafir

  bencede biraz uzun ama yinede yapanın ellerine sağlık çok çok teşekkürler
   
 13. bence hayatının ner de okuduğunu nerde öldü gb. yazsaydınız ama çok güüzeeeeeellllllllll olmuş :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
   
 14. m

  misafir Misafir

 15. A

  Ayzek Misafir

  aynen öle ama yardımcı oldu bana tesekkur ederim
   
 16. p

  paris Misafir

  bence adam hepinizden akıllı hayatı uzun diye bahane uyduruyorsunuz..
   
 17. n

  napacan len Misafir

  Bazı arkadaşlarım uzun dio ama onlardaöyleyse özetini çıkarsın
   
 18. o

  o piti piti Misafir

  biraz uzun ama onemli yerlerini yazınca kısalıyorr
   
 19. m

  masal öykü Misafir

  bence de güzzel ama yaz yaz bitmiyor yaaaaaa :( :& ;)
   
 20. m

  misafir Misafir

  ya çok fazla ben bunu fen ödevine koycaktım
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş