1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Neslişah Sultan Hayatı, Biyografisi

Konu, 'Dünya'dan Biyografiler' kısmında abrek tarafından paylaşıldı.

 1. a

  abrek Yeni Üye

  Neslişah Sultan Kimdir
  Neslişah Osmanoğlu hakkında bilgi
  Neslişah sultan hayatı, biyografisi


  Neslişah Sultan Osmanoğulları iktidardayken doğan son sultan ve son Mısır Kralı’nın da geliniydi. Birkaç yıl önce İstanbul Nişantaşı’nda City’s Alışveriş Merkezi'nin açıldığı yerde doğdu.

  Osmanlı hanedanının Neslişah Sultan ile bittiği ifade edilir. Prenses olarak doğan Neslişah Sultan, Hanedanın 1924’teki sürgünü sonrası gittiği Mısır sürgününde ciddi zorluklar yaşadı.

  4 Şubat 1921’de annesi Sabiha Sultan’ın Nişantaşı’ndaki konağında doğdu. Babası, son halife Abdülmecit’in oğlu Şehzade Ömer Faruk Efendi annesi ise son Osmanlı padişahı Sultan Vahdettin’in kızı Sabiha Sultan’dır. Büyükbabalarından birisi padişah, diğer imparatorluk veliahtı olduğu için doğduğu zaman ünvanı “Devletlû İsmetlû Neslişah Sultan Aliyyetuş'şan Hazretleri’’" idi. Doğumu, 121 pare top atışı ve padişahın onun adına bastırdığı altınsikke ile duyuruldu ve Osmanlı Hanedan Defterine kaydedilen son aile üyesi oldu. Hanzade Sultan ve Necla Sultan adlı iki kız kardeşi de vardır. Osmanlı hanedan üyeleri yurtdışına sürgün edilene kadar Dolmabahçe Sarayı’nda hayatını sürdürdü.

  Henüz 3 yaşında iken, 3 Mart 1924 günü kabul edilen 431 sayılı kanun gereğince sürgüne gönderilen arasında yer aldı. Ailesi sürgünün ilk yıllarının Fransa’nın Nice kentinde geçirmişti. Nice’te lise öğrenimi gördü. Çocukluk ve ilk gençlik yıllarını Fransa'da geçirdikten sonra ailesiyle birlikte Mısır’a gitti. Fransızca, İngilizce ve Almanca, Arapça öğrendi.

  1940 yılında Mısır’ın son hıdivi Abbas Hilmi Paşa’nın oğlu Prens Muhammed Abdülmunim ile evlendi. Bu evlilikten Prens Abbas Hilmi ve Prenses İkbal adlı iki çocuğu dünyaya geldi.

  Mısır’daki 1952 darbesinden sonra eşi “kral naibi” yapılınca Neslişah Sultan “kral naibi eşi” (Mısır’ın First Lady’si) oldu. Krallığın lağvedilmesine kadar bu görevi sürdürdü. Cumhuriyetin ilanından sonra eşi ile birlikte Mısır hükümetine karşı uluslar arası bir komploya karışmakla suçlandı; aylar süren yargılamalardan sonra aklandılar ve Mısır’dan ayrılmalarına izin verildi. İkinci kez sürgün yaşayan Neslişah Sultan, eşi ile beraber Fransa’ya yerleşti, 1963’e kadar Fransa’da yaşadılar.

  1952’de Türkiye’de Osmanlı hanedanı prensesleri için çıkarılan af çıkarılmıştı. Neslişah Sultan 1963’ten itibaren Türkiye’ye yerleşti, yeniden Türk vatandaşlığıan geçti ve “Osmanoğlu” soyadını aldı. Eşi Prens Abdülmünim 1980’de hayatını kaybetti ve Mısır hükümetinin izni ile Kahire’de defnedildi.

  Neslişah Sultan, 2 Nisan 2012 tarihinde hayatını kaybetmiştir. 2 Nisan 2012 günü 91 yaşında vefat etti.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Baba tarafından 32. Osmanlı padişahı Sultan Abdülaziz Han ve oğlu son halife Abdülmecid Efendi'nin, anne tarafından son padişah Sultan Vahideddin Han'ın torunu Fatma Neslişah Sultan bu sabah 91 yaşında hayatını kaybetti.

  Osmanlı hanedanının hayattaki 16 sultanından birisi olan Fatma Neslişah Sultan 4 Şubat 1921 tarihinde babasının Nişantaşı'ndaki sarayında doğdu. Hanedan üye ve mensuplarının 1924 Martında yurt dışına çıkarılması sırasında 3 yaşında bulunuyordu. Babası Şehzade Ömer Faruk Efendi Halife Abdülmecid Efendi'nin oğlu Sultan Abdülaziz Han'ın torunu, annesi Rukiye Sabiha Sultan ise Sultan Vahideddin Han'ın küçük kızıydı. Neslişah Sultan 26 Eylül 1940'ta Mısır hanedanından Prens Muhammed Abdulmunim ile evlendi. Prensin 1952-1953 yıllarındaki 10 aylık Mısır kral naipliği döneminde o da Mısır Mısır naibesi oldu. Mısır'da cumhuriyetin kurulmasıyla birlikte kral hanedan üyeleri ile birlikte sürgüne tabi tutuldu. Merhume Sultanın Abbas Hilmi (71) ve İkbal (68) isminde bir kızı ve bir oğlu, oğlundan da Sabiha (38) ve Davud (33) isminde iki torunu bulunuyor.

  İstanbul'da sarayda doğan son sultan olan Fatma Neslişah Sultan 1924'te sürgüne tabi tutulanlardan hayatta kalan son sultandı. Sarayda doğan son şehzade Osman Ertuğrul Efendi ise 2009 yılında vefat etmişti.

  Neslişah Sultan'ın cenazesi 3 Nisan 2012 Salı günü (yarın) Yıldız Camii'nde öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazından sonra aile kabristanına defnedilecek.

  Başbakan Erdoğan: Neslişah Osmanoğlu'nun vefatını derin bir teessürle öğrendim

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Osmanlı Hanedanı'nın en yaşlı üyesi Neslişah Sultan'ın vefatını derin bir üzüntüyle öğrendiğini belirtti.

  Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Erdoğan mesajında şunları kaydetti:

  ''Osmanoğulları ailesinin en yaşlı üyesi olan Neslişah Osmanoğlu'nun vefatını derin bir teessürle öğrendim. Merhume Neslişah Osmanoğlu'na Cenab-ı Hak'tan rahmet, geride kalan aile üyelerine, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı ve sabır niyaz ediyorum.''

  Kültür ve Turizm Bakanı Günay: ''Neslişah Osmanoğlu, hanedan defterine kaydı düşülen son kişi olarak da her zaman tarihimizdeki müstesna yeriyle anılacaktır''

  Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Osmanlı Hanedanı'nın en yaşlı üyelerinden biri olan Neslişah Osmanoğlu'nun vefatını büyük bir üzüntüyle öğrendiğini belirtti.

  Günay, Osmanlı Hanedanı'nın en yaşlı üyesi Neslişah Sultan'ın vefatı nedeniyle yayımladığı taziye mesajında, şunları kaydetti:

  ''Şanlı bir tarihin ve muhteşem bir kültürün mirasının yaratıcısı olan Osmanlı Hanedanı'nın son üyesi Neslişah Osmanoğlu'nun yaşamını yitirdiğini büyük bir üzüntüyle öğrendim.

  Osmanlı hanedanının hayattaki 16 sultanından biri olan Neslişah Osmanoğlu, hanedan defterine kaydı düşülen son kişi olarak da her zaman tarihimizdeki müstesna yeriyle anılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet ailesi ve yakınlarına başsağlığı diliyorum.''
   
 3. D

  DILEKKA Yeni Üye

  Yaşam tarzı ne kadar dedelerine benziyordu bilemeyiz. Biz Osmanlıları bize benzedikleri için seviyoruz. Bu teyzem pek benzemiyordu..
   
 4. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  dedelerinin bir zamanlar dünyanın tüm topraklarına sahip olduğunu bilipte ana vatanında yaşayamamak ne zor olsa gerek.
   
 5. E

  Elma Yeni Üye

  Neslişah Sultan'ın hayatı hakkında sayenizde bilgi sahibi oldum teşekkürler
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş