1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Nene Hatun Hayatı Hakkında Kısa Bilgi

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Rus Osmanlı savaşı yıllarının simgesi olan Erzurum savunmasında önemli işlere imza atan, Vatan sevgisi, Anne ve kadın sentezini bir arada bulunduran kahraman Türk kadını Nene 1857'de yılında Erzurum ilinde doğmuştur.

  O zamanlar Erzurum'da bulunan Aziziye tabyasının savunulmasında göstermiş olduğu kahramanca ve fedakar işlerinden dolayı Türk tarihinde kadınlardan biri olmuştur. Tarihler 1877 olduğunda o dönemde Osmanlı vatandaşı olan Ermeni çeteleri, Aziziye Tabyası'na girmişler ve tabyayı koruyan Türk askerlerini uykuda iken kılıçtan geçirirler ardından Rus askerleri tabyayı ele geçirir. Bu elim hadiseden sonra Erzurum halkı ayaklanmış ve Tabya'ya doğru yola çıkarlar, işte bu gurubun içinde Nene Hatun da vardı. Abisi Hasan bir gün öncesin de cepheden yaralı döner ve Nene Hatun'un kollarında can verir. Nene Hatun daha üç aylık bebeğini emzirdikten sonra, bebeğini Yüce Allah'a emanet ederek vedalaşır ve ağabeyinin de tüfeğini alarak yola koyulur. Bu olayda bir çok başarı gösterir ve adından söz ettirir.
  [​IMG]
  Nene Hatun 2 Mayıs 1955 yılında ölmüş, vefatından birkaç ay önce Nene Hatun Türk Kadınlar Birliği tarafından yılın annesi seçilmiştir.Bu yüksek karakterdeki Türk kadını zatürre hastalığından dolayı Erzurum'da 98 yaşında şerefli süren bir hayattan sonra Hakka yürümüştür.
   

  Ekli Dosyalar:

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş