1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Nefes Alma Ve Diyafram Güçlendirme Teknikleri

Konu, 'Soralım Öğrenelim' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Doğru nefes almak günlük hayatınızı çok kolaylaştıracak bir eylemdir, Nefes alma teknikleri ve diyafram güçlendirme sayesinde kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

  Doğru nefes alarak vücudumuzun sağlıklı kalması ve ihtiyaç duyduğu oksijenin alınması atık ve toksinlerin vücuttan atılması açısından çok önemli bir yöntemdir.Yeterli oksijen iç organlarımızın,hormon salgılayan bezlerimizin sinir sistemimizin ve beynimizin çalışması için nefes almak gerekir.
  [​IMG]
  Faydalı nefes egzersizinin adımları şu şekilde sıralayabiliriz.

  Öncelikle burnunuzdan yavaş bir şekilde ama alabildiğinizce çok nefes almayı deneyin.Daha sonrasında yine yavaş bir şekilde ağzınızdan verin.Bir ve ikiyi bir kere daha tekrarlayın.Şimdi de burnunuzdan nefes almaya başlarken ağır ağır dörde kadar sayın.Nefesi vermeye başlarken de altıya kadar sayın.Nefes vermeyi, nefes almaktan daha yavaş yaptığınızdan emin olmalısınız.Nefes verirken kaslarınızın rahatladığını ve gevşediğini hissetmeniz gerekmektedir.Öğrendiğiniz bu nefes egzersizini gerildiğiniz veya bunaldığınız herhangi bir yerde ve zamanda yapmanız mümkündür.

  Diyafram egzersizleri şu şekilde yapılır.;

  Derin nefes al,tut.3e kadar sayçNefesi bırakmadan yer kalmayacak şekilde bir nefes daha al.5e kadar tut.Hemen nefesi boşalt.3e kadar say nefes alma.

  5 eşit parçada nefes al(5say nefes al)
  5 say nefesini tut.
  5 say nefes ver.(ssss diye eşit biçimde)

  5 say nefes al.
  5 say nefes tut.
  5 say nefes ver.
  5 say nefes alma.

  5 say nefes al.
  1 say nefes boşalt.
  5 say nefes alma.

  1 sayıda nefes al.
  5 say nefes tut.
  5 say nefes ver.
   

  Ekli Dosyalar:

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş