1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Neden Topuklu Ayakkabı Giymemeliyiz?

Konu, 'Moda & Trend' kısmında denizkızı tarafından paylaşıldı.

 1. denizkızı

  denizkızı Yeni Üye

  Kadınlar spor ayakkabı kadar rahat etmeselerde topuklu ayakkabı giyme tutkunudurlar. Modaya uysun, şık görüneyip telaşı içinde ayak sağlığı bir kenara bırakılıp topuklu ayakkabılar abiye kıyafetlerin altına geçirilip saatlerce ayaklara işkence edilir.

  Peki topuklu ayakkabı ayak sağlığımızı ne kadar tehdit ediyor? Topuklu ayakkabı giyince sağlığımız nasıl etkileniyor? İşte size cevapları:

  *Topuklu ayakkabı giydiğiniz zaman dizdeki yükler yer değiştirdiği için bir süre sonra dizinizde kireçlenme ile karşı karşıya kalabiliyorsunuz.

  *Topuklu ayakkabı ayağın öne doğru meğillenmesine sebep olduğu için baldır bölgesine kramp girmesi kaçınılmaz oluyor. Dolayısıyla baldır kaslarında kısalma ve sertlik oluşumu meydana gelebiliyor.

  *Ayağımızdaki taraklar arasındaki sinirlerde bozulmalar meydana gelebiliyor. Yüksek topuklu ve dar burunlu ayakkabı giydiğiniz zaman parmaklarda doku sıkışması ve kalınlaşması meydana gelebiliyor.

  *Dar burunlu ayakkabılarda parmak sıkışması meydana gelebiliyor. Uzun süre topuklu ayakkabı kullanırsanız baş parmak kenarında kemik şeklinde çıkıntı oluşabiliyor.

  *Topuk yüksekliğinize bağlı olarak topuk bölgenizdeki ağrı artar ve aşil tendonu yaralanmalara sebep olabilir.

  *Normal yürürken ayağınızın bütünü yerdedir; topuklu da sadece ön kısım yerde olup diğer kısımlar topuk ile üst kısımdadır. Kısacası ciddi bir denge bozukluğu kaçınılmaz olmaktadır. Kişide düşme, ayak burkması ya da ayak bilek kırılması oluşabilir. Uzun süreli kullanımlarda eklem çıkıklığı durumları ile karşı karşıya kalınabilir.

  1428584077574.jpg
  *Dar burunlu ayakkabı seçerseniz parmaklarınız orta eklemden bükülebilir; kaslarda kasılma ve ayakta gerginlik oluşabilir.

  *Ayak bileğiniz, diz ve bel bölgenizde aşırı yük binmesi durumları oluşmasını istemiyorsanız topuklu ayakkabı sevdanızdan vazgeçmelisiniz.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş