1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Neden rüya görürüz?

Konu, 'Rüya Tabirleri' kısmında yosun tarafından paylaşıldı.

 1. yosun

  yosun Süper Yönetici

  Rüyaların nedenine ilişkin en basit kuram,henüz kanıtlanmamış olsa da , rasgele görüldüklerini öne sürenidir.
  Rüyalar kısaca REM ( Rapid eye movements) adı verilen hızlı göz hareketlerinin gözlenebildiği sırada görülür. Uykunun bu evresi REM veresi olarak adlandırılır. Kişi REM evresi sonunda uyandırılırsa, anımsanan rüyalar genellikle basittir: bir-iki görüntü,bir-iki kişi,bir-iki nesne.
  [B]Öte yandan beynin belli bir bölümünden küçük bir elektrik akımı geçirildiğinde,[/B] [FONT=Comic Sans MS][COLOR=black][B]insan ve nesnelerden oluşan bir görüntü yada anın canlanması [/B][FONT=Comic Sans MS][COLOR=black][B]sağlanabilmektedir.
  Beynin etkinliği uyku sırasındada kaydedilebilir ve böylece kişinin [/B][FONT=Comic Sans MS][COLOR=black][B]rüya görüp görmediği belirlenir.[/B] [FONT=Comic Sans MS][COLOR=black][B]Uyku,kan dolaşımı,solunum gibi faaliyetlerin çoğunda faaliyet seviyesinin azalması demektir.[/B] [FONT=Comic Sans MS][COLOR=black][B]Canlı varlıkların çoğunun faaliyetinde bir devirli düzen vardır;bunlardan bazıları,[/B] [FONT=Comic Sans MS][COLOR=black][B]geceyle gündüzün doğurduğu ritme tekabül eder.
  Normal uyku,az ve çok derindir.[/B] [FONT=Comic Sans MS][COLOR=black][B]Derin ve hemen hemen rüyasız geçen uykular da var gibidir. [/B][FONT=Comic Sans MS][COLOR=black][B]Normal uykunun derinliği başlangıçta süratle artar sonra uyanıklığa varmak üzere derece derece azalır.[/B] [FONT=Comic Sans MS][COLOR=black][B]Bununla beraber normal uyanış,en hafif uykudan yeteri kadar [/B][FONT=Comic Sans MS][COLOR=black][B]açık bir süreksizlikle ayrılmıştır.
  Uykudaki düşünce de bir nevi düşüncedir ama artık bu uyanıklık [/B][FONT=Comic Sans MS][COLOR=black][B]halindeki düşünce gibi davranışın gerçek bir uyma zorunluluğuna bağlı değildir;[/B] [FONT=Comic Sans MS][COLOR=black][B]bu düşünce aşağı derecede bir gerginliği olan kararsız [/B][FONT=Comic Sans MS][COLOR=black][B]yöneliminde çok hareketli ve dolayısıyla mantıksız bir [/B][FONT=Comic Sans MS][COLOR=black][B]faaliyettir.
  Görüşler,uyku ile arasındaki orta haller ve bilhassa bu iki hal [/B][FONT=Comic Sans MS][COLOR=black][B]arasındaki hakiki uykudan önce (veya bazen de sonra) yer alan [/B][FONT=Comic Sans MS][COLOR=black][B]gidip gelmelerde kendini gösterirler.
  [/B][FONT=Comic Sans MS][COLOR=black][B]Mesela: İnsan,uykusunu yenmeğe çalışarak bir kitap okurken başı birden bire bir yana düşer,[/B] [FONT=Comic Sans MS][COLOR=black][B]sonra tekrar doğrulur ve bu böylece sürer. Hemen hemen ani olan bu uyuklamalar sırasında görme ve işitme sanıları görülür. [/B][FONT=Comic Sans MS][COLOR=black][B](Nesneler ve kişiler hakkında hayaller,[/B] [FONT=Comic Sans MS][COLOR=black][B]kelimelerin veya saçma sapan cümlelerin işitilmesi gibi.)
  Bir kurama göre,[/B] [FONT=Comic Sans MS][COLOR=black][B]derin uykuda beyindeki sinir hücrelerinden biri doğal süreçte [/B][FONT=Comic Sans MS][COLOR=black][B]yavaşça elektrikle yüklenmekte ve komşu hücreleri de aynı biçimde etkilemektedir.[/B] [FONT=Comic Sans MS][COLOR=black][B]Bu,uyanık olduğumuzda düşüncelerin gerçekleşmesine yarayan mekanizmaya benzemektedir.[/B] [FONT=Comic Sans MS][COLOR=black][B]Sinir hücrelerinin uyarılmaları anılarımızı canlandırıp "sahnelere" dönüştürür. [/B][FONT=Comic Sans MS][COLOR=black][B]Uyandığımızda da bunları anımsayıp rüya olarak adlandırırız. [/B][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT]

   
 2. M

  Misafir Misafir

  :)çok iyi bilgi edindim:):D:D:D:D;);):cool::cool::cool::eek::eek::eek::eek::eek::cool:;);) aklımda:confused::confused::confused:(soru işareti) kalmadı bunları yazan ve emeği geçen herkese teşekkür ederim
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş