1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Neden Namaz Kılmalıyız?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında ender tarafından paylaşıldı.

 1. ender

  ender Yeni Üye

  Her ibadetin kendine özgü birçok hikmeti olduğu gibi, namazın da kendine göre birçok hikmeti vardır. Aklımız zaman zaman bu hikmetleri arıyor, soruyor, sorguluyor ve buluyor. Ancak aklımızın da aciz olduğunu unutmamak gerekir. Aklımız da her şeyi bilemeyebilir şüphesiz. Bu nedenle, aklın hikmet ve sebep üzerinde çok fazla vakit kaybetmemeli; madem ki akıl sahibi bir insan olarak yaratılmışım; emri dinleyip insan olduğuma şükretmek için namazı kılmalıyım deyip Allaha teslim olunması gerekir.
  Namazın fert ve sosyal hayatımızda sayılamayacak kadar maddî ve mânevî fayda ve hikmetleri vardır. Bunlardan başlıcaları şunlardır:

  *Namaz Allah’ın emri olduğundan; namazını kılan kimse Allah’ın emrine itaat etmiş sayılır. Bu itaat onu Allah’ın rızasına ulaştırır. Allah’ın rızasına ulaşan, ebedî olarak huzur ve saadet içine girer.

  *İnsan, namaz sayesinde Allah’ın kulu olduğunu idrak eder. Allah’ın kulu olduğunu idrak eden kişi kendisini büyük görmez, gururlanmaz, mütevazi olur. Allah mütevazi olanları sever.

  big.jpg

  *Namaz insanı kötülüklerden alıkoyar. Çünkü namazla günde beş defa Allah’ın huzurunda olduğunu hisseden kişi, Allah’ın haram kıldığı şeylerden uzaklaşmak için kendinde güç bulur.

  *Namaz, imanın kalbimize yerleşmesine vesile olur. Bu mânâda namaz imanın gıdası, dinin direği ve mü’minin mi’racıdır.

  *Namazın maddî temizliğe vesile oluşu unutulmamalıdır. Her namaz için abdest alan, haftada en az bir defa gusül abdesti alan mü’minler, hayatının diğer bölümlerinde de temizliğe bir ibadet niteliğinde önem verirler.

  *Günahlardan sakındığımız sürece namaz, bütün diğer dünyevî işlerimize ve mübah hareketlerimize ibadet niteliği kazandırır.

  *Namaz, hem bizim bütün ibadetlerimizin, hem de bütün mahlûkatın ibadetlerinin bir fihristesi hükmündedir.

  *İnsan her an, her cihetten Allah’ın sonsuz nimetleri ve ikramları ile âdeta kuşatılmış vaziyettedir. Namaz kılan insan, Allah’ın sonsuz nimetlerle ikram edişini takdir edip, Allah’a şükreder.

  *Namaz günahlara karşı tevbe ve istiğfar mânâsını da taşımaktadır. Çünkü namaz günahlarımızın bağışlanmasını ve hatalarımızın affını sağlamaktadır.

  *Namaz aracılığı ile insan, Allah’ın bir olduğunu tasdik etmiş, Allah’a boyun eğmiş, kendisini ve nefsini Allah’a teslim etmiş ve Allah’a tevekkül etmiş olmaktadır.

  *Namaz bizi âhiret hayatına hazırlar. Namazla dünyanın fenasından Allah’a sığınmış, ebedî âhiret yurdunu ve saadetini Cenâb-ı Hak’tan istemiş oluruz.

  *Dünyanın sıkıntı verici ve olumsuz şartları, bazen insanı boğmakta, içinden çıkılmaz bunalımlara yol açmaktadır. Namaz vasıtasıyla kendisini Allah’a teslim eden insan, hayatın ağır yüklerinden Allah’a sığınmış olur.

  *Namaz kılan insan, Allah’a karşı fıtrat borcunu ödemiş; vazifesini ifa etmiş olur.

  *Namaz vasıtasıyla Cenâb-ı Hakk’a duâ ve münacatta bulunmuş, istenebileceklerin en güzelini, en büyüğünü, en âlâsını Cenâb-ı Hak’tan istemiş olur.
   
 2. Sabır

  Sabır Admin Yetkili Kişi

  Öncelikle Namaz dinin direğidir, yani olmazsa olmazlarından Namaz ile birlikte Allah'ın diğer emirlerine sarılmak daha kolay.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş