1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Nazım Hikmet Ran Hayatı

Konu, 'Edebiyat' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

 1. dilayim

  dilayim Bölüm Yöneticisi

  15 Ocak 1902 yılında Selanik'te doğmuştur ( Aslen 20 Kasım 1901 olan doğum tarihi sene kaybetmemesi için bu şekilde yazılmıştır ). 1913 yılında ilk şiiri olan Feryad-ı Vatan'ı yazmıştır. Aynı sene içerisinde Galatasaray Sultanisinde ortaokula başlamış olup; 1917 yılında Heybeliada Bahriye Mektebi'ne girmiştir. Hamidye Kruvezöründe güverte subaylığı yaptığı sıralar ortaya çıkan sağlık sorunları nedeni ile bahriyeden ayrılmak zorunda kalmıştır.

  nazim_hikmet_3.jpg

  Bolu'ya öğretmen olarak atanmış olup Batum üzerinden Moskova'ya gitmiş Doğu Emekçileri Komünist Üniversitesi'nde siyasal bilimler ve iktisat bölümünü okumuştur. 1921 yılında Moskova'ya gitmiş ve devrim hareketlerine tanık olmuştur. 1924 yılında Moskova'da ilk şiir kitabı - 28 Kanunisani - yayınlanmıştır. Aynı yıl içerisinde Türkiye'ye dönüp Aydınlık Dergisi ile çalışmaya başlamıştır. Dergisinde yayınlanan şiir ve yazılardan dolayı hapsi istenmiştir. Bu nedenle Sovyet Rusya'ya gitmiştir. 1928 yılında af kanunundan yararlandıktan sonra Türkiye'ye dönüş yapmıştır. Türkiye'ye dönünce Resimli Ay dergisinde çalışmaya başlamıştır.

  1938 yılında yirmi sekiz yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. 12 yıl tutuklu kaldıktan sonra askere alınacağı haberi ile Sovyet Rusya'ya gitmiştir. Moskova'da 3 Haziran 1963 tarihinde kalp krizinden ölmüştür.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş