1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Narkoz ve Anestezi Hakkında Bilmediklerimiz

Konu, 'Her şeyin Başı Sağlık' kısmında Nehir tarafından paylaşıldı.

 1. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Operasyonlar öncesinde öncesi genelde Narkoz kullanılır dilerseniz Narkoz ve Anestezi nedir birlikte inceleyelim.


  [​IMG]

  1-Narkozun dozları var mıdır?

  Evet vardır.Çeşitli anestezi yani senin deyiminle narkoz yöntemleri var.Her yöntemde farklı farklı veya ortak ilaçlar da kullanılabiliyor.Doz, hastanın kilosuna,yaşına,genel durumuna göre ayarladığın gibi hangi yöntemin kullanılacağına göre de ayarlanabiliyor.Yani değişken bir durum sözkonusu.


  2-Narkozdan uyanma ihtimali var mıdır?

  ASlında bu soruyu tam tersi şekilde sorsak daha isabetli olur.Narkozdan uyanmama ihtimali var mıdır? diye sorarsan evet vardır derim ama bunu çok düşük ihtimal olarak tutarım.Yani genel durumun iyi değilse yaşlı isen ASA dediğimiz risk sınıflandırmasında risk grubun 3-4 gibi yüksek grupta ise zaten uyanmama ihtimalin hep kenarda tutulur.Ama genç sağlıklı bir kişinin uyanmama ihtimali sıfıra yakındır.Yıllardır bu mesleği icra ediyorum.Genç bir kişinin apandisitte geç kalma hariç normal bir vakada uyanmadığını görmedim.Yani genel durumun ya çok kötü olacak ya da trafik kazası veya daha başka iç organlarına zarar verebilecek büyük travmalar geçireceksin o zaman uyanmama durumun hep büyük bir ihtimal olarak yer alır.Ama genç sağlıklı bir kişide böyle bir şey sıfıra yakın sözkonusudur.


  3-Narkozdan uyanma gerçekleşirse kişinin bilinci yerinde midir?


  Anesteziden çıkarken yani uyanırken hastanın hayati refleksleri yerindedir.Mesela nedir bunlar dersen ; Soluk alıp verme,Kan basıncı ve nabız değerlerinin normal aralıkta olması,Tükmüğünü yutabilmesi,Yutkunabilmesi,dilini çıkarabilmesi vs... gibi.Bunlar haricinde gözlerini tam olarak açamayabilirsin.Bu anestezinin uzunluğuna göre ve aldığın ilaçlara göre değişir.Ama yukarıda saydığım hayati refleksler yerine gelmeden hiçbir hasta servisine gönderilmez.Konuşulanları duyabilirsin ama tam olarak karşılık veremeyebilirsin.Yani bilinç tama yakın seviyededir yarı uyku hali vardır denebilir.Evde yatıp da uykudan uyanınca hissettiklerimizin benzerini yaşarız.Bütün bu saydıklarım genel anestezi almış hastalar için geçerlidir.  4-Operasyon sırasında uyanma gerçekleşirse kişi acı/ağrı vs. duyar mı?

  Operasyon sırasında uyanma diye bir durum çok nadir rastlanılan birşeydir.Kaldı ki böyle bir durumda dahi hastanın ağrı hissi çok azdır.Yani o an biraz dahi acı duysa bile operasyon bitiminde hasta uyanınca hiçbir şey hatırlamaz ve ağrı duymaz.Operasyon bitip hastanın uyandırılması gerçekleşince hissedeceği ağrıya gelince; Bu da kullanılan yönteme göre değişir.Ama iyi bir ağrı kesici yapılmışsa hasta anesteziden çıkarken hiçbir acı hissetmez.Günümüzde artık hastanın anestezi çıkışında ağrı duymaması için ağrı kesici yapılıyor.Hastanın duyduğu ağrıyı en aza indirmek için elimizden geleni yaparız.


  5-Uyanma gerçekleşirse uyanık mı kalınır yoksa bir süre sonra tekrar uykuya danılır mı?


  Uyanma gerçekleşince anestezinin çeşidine ve süresine göre hasta hep uyanık da kalabilir biraz uyku halide olabilir.Bu kişinin genel durumu,anestezi yöntemi ve süresi,analjezik kullanılıp kullanmadığına göre değişir.Ama bir örnek verecek olursam fıtık ameliyatı için 1 saatlik genel anestezi almış bir hasta uyanınca hayati refleksleri yerinde gözünü biraz açabilen bir hastadır.Ama 30dk'ya yakın bir uyku hali olabilir.Bu da hastanın vücudunda var olan anestezi halinin tamamen geçmesi için gerekli olan bir süredir.Hasta giderek tam bilinç haline erişir.  6-Operasyonun güçlüğü uyanmaya sebebiyet verebilir mi?(Kemik kırmak vs.)


  Sanırım bir ortopedi ameliyatı olmak istiyorsun ve bununla ilgili şüphelerini gidermek istiyorsun.Hayır.hiçbir zaman operasyonun güçlüğü uyanmana sebebiyet vermez.İçin rahat olsun.Zaten böyle büyük ameliyatlar için kullanılan anestezi yöntemi hastanın ağrı duymaması için ve anesteziden operasyon ortasında çıkmaması için baştan belirlenir ve ona göre uygulanır.Şöyle örnek vereyim : Mesela arabanla şehir dışına çıkacaksın.Şehirden çıkmadan benzinini ona göre alırsın değilmi.Yolda kalmamak için deponu ona göre doldurursun.Anestezi de bunun gibidir.Operasyonun büyüklüğü ve uzunluğuna göre ortalama bir anestezi dozu ve süresi belirlenir.Ha diyebilirim ki hesaplar tutmadı ve operasyon derinliği ile süresi uzadı.O zaman da nasıl bir benzin istasyonuna girip arabana benzin takviye ediyorsan anestezide de ek dozlar ve derinliği arttıracak anestezik ilaçlarla süre uzatılır ve hastanın ağrı duymaması sağlanır.  Kafana takılan başka şeyler de varsa elimden geldiğince cevaplarım.İçin rahat olsun.Günümüzde anestezi hem çok gelişti hem de eskiye oranla çok çok güvenli hale geldi.Hastalar rahat bir şekilde anestezi alıyor ve anesteziden çıkıyor.Gönül rahatlığı ile ameliyatlara giriliyor.Sağlık personeli en iyisini yapmak için giderek kendini geliştiriyor.Bunu özellikle ilk yardım yapılırken eskiyle yeni durumu karşılaştırarak görebilirsiniz.Eskiden kurtarma rezaletleri yaşanırken şimdi çok güzel kurtarma ve ilk yardım uygulamaları görülüyor
   

  Ekli Dosyalar:

 2. I$ık

  I$ık Gümüş Ufağı

  Anestezi öncesi uygulanan ilaç tedavisi ve uygulamaları tam bir profosyonellik istiyor.
   
 3. f

  firuze Yeni Üye

  Anestezi uygulamasının tabiki riskleri var her bünyenin kaldırma olayı farklı oluyor
   
 4. Nursena

  Nursena Admin

  ANESTEZİ UYGULAMALARI
  Belirtiler
  Birçok hasta ameliyat olması gerektiğini öğrendiği andan itibaren, ameliyattan çok anestezi ve anesteziden uyanma ya da uyanamama işlemini düşünmeye başlar.
  Anestezi, bilinç kaybı ile birlikte veya bilinç kaybı olmadan his ve duyumların kaybı anlamına gelir. Ağrı hissinin kaybolmasının yanında anestezi, ameliyat ile ortaya çıkan stresi, korkuyu ve anksieteyi kontrol etmeyi amaçlar. Tıp dünyasında son 150 yıldır anestezi ile ameliyatlar yapılmaktadır. Böylece ameliyatlar hasta için ağrısız ve hatırlanmayan işlemlerdir. Tüm değişik yaş grubundaki ve tıbbi koşullardaki hastalar ameliyattan yarar görmelerini ağrı duymadan bu işlemi yaptırmalarına yani anesteziye borçludurlar.
  Anestezi doktorunun en önemli görevlerinden biri de ameliyat öncesi hastayı muayene edip, medikal durumuna göre hastaya en uygun anestezi yönteminin hangisi olduğuna hastayla birlikte karar vermektir. Genel anestezi mi, rejyonel(bölgesel) anestezi mi, lokal anestezi mi; uyanık mı, uyuyarak mı anestezi kararı basit görünen bir karar değildir. Hastanın alacağı anestezinin kesin kararı;ameliyatına, ameliyat süresinin uzunluğuna, hastanın tıbbi ve cerrahi öyküsüne ve fizik muayene bulgularına göre seçilir. Bizler, Fatih üniversitesi anestezi ekibi olarak cerrah ile görüştükten sonra hasta için en uygun olan anestezi modelini seçeriz. Fatih Üniversitesi Hastanesi’nde uygulanan anestezi yöntemleri.

  * Genel Anestezi
  * Rejyonel (Bölgesel)Anestezi
  * Lokal Anestezi
  * M. I. V. A . (Monitored Intra Venous Anesthesia)
  * Çocuk Anestezisi

  Genel anestezide hasta tamamen uyutularak ağrı duymayacak ve refleks vermeyecek anestezi derinliğine getirilir. Modern tıbbın getirdiği teknolojik imkanlar genel anestezinin riskini çok azaltmıştır. Bir örnek vermek gerekirse ülkemizin herhangi bir ameliyathanesinde genel anestezide karşılaşılacak risk, uzman hekim tarafından yapılmak koşuluyla, motorlu bir araçla iki kent arasında yaptığımız seyahatteki kaza riskinden daha azdır.
  Hastanemiz Anesteziyoloji ve Reanimasyon Departmanı, her tür ameliyatın yapılabildiği hastanelerimizde anestezi sırasında hasta güvenliğini sağlayan ileri teknolojiye sahip ameliyat salonları ve dünya standartlarına uygun teknik ekipmanla hizmet sunmaktadır.
  Hastanemizde sedasyon-analjezi, genel anestezi, bölgesel anestezi ve monitörize anestezik bakım dahil tüm modern anestezi yöntemleri uygulanmaktadır. Tüm anestezi uygulamalarında Amerikan Anestezistler Birliğinin (ASA) önerdiği monitörizasyon yöntemleri kullanılarak hasta güvenliği ön planda tutulmaktadır.
  Anestezi uzmanları ameliyat öncesi değerlendirmelerini, hastanın ameliyat öncesi ilaç terapisinin belirlenmesi, operasyon sırasındaki anestezi uygulamaları ve ameliyat sonrası ağrı tedavilerinde aktif rol oynarlar.
  Genel anestezi uygulamalarında modern anestezinin kullandığı ilaçlar sayesinde hastaların bir bölümü operasyon geçirdikleri gün taburcu edilebilmektedir..
  Hastanemizde kombine spinal-epidural anestezi, kontinü spinal anestezi, aksiller ve interskalen blok gibi bölgesel anestezi yöntemlerinin tümü uygulanabilmektedir. Özellikle majör alt batın ve alt ekstremite cerrahisinde uygun bölgesel anestezi yöntemi kullanılarak hem konforlu bir peroperatif dönem hem de daha etkin bir postoperatif ağrı kontrolü sağlanabilmektedir. Özellikle yüksek riskli ve yaşlı hastalarda uygulanması önerilen kontinü spinal anestezi uygun hastalarda sıklıkla kullanılmaktadır. Hastaların postoperatif ağrılarının nasıl giderileceği operasyon sırasında anestezi uzmanınca planlanmakta ve gerekli durumlarda epidural veya intravenöz yolla “Hasta Kontrollü Analjezi” cihazları yardımıyla etkin postoperatif ağrı tedavisi yapılmaktadır.
  İstek doğrultusunda ameliyathane dışı anestezi uygulamaları da ( MRI, BT, röntgen, endoskopi, ürodinami, girişimsel radyoloji, jinekolojik müdahaleler, ağrısız doğum, vb) yapılmaktadır

  ANESTEZİ YÖNTEMLERİ VE UYGULAMA ALANLARI
  Ameliyatların güvenli bir şekilde sağlanmasında en önemli faktör hastaların ameliyat öncesi hazırlığı ve anestezi doktoru tarafından değerlendirilmesidir.

  ANESTEZİ YÖNTEMLERİ VE UYGULAMALARI
  Anestezi, her türlü cerrahi girişimlerde ve birçok hastalığın tedavisinde ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Anestezi olmadan hiçbir cerahi girişim gerçekleştirilemez. Kelime olarak duyu ve his kaybı anlamına gelen anestezi uygulamaları üç farklı yöntemle yapılmaktadır. Bu yöntemler Genel, bölgesel ve lokal anestezidir.

  GENEL ANESTEZİ:
  Yaşam fonksiyonlarında bir değişiklik olmadan (yani kalp ve akciğerlerin çalışmasında bir değişiklik olmadan) geçici bilinç kaybı, reflekslerin baskılanması, kas gevşemesi sağlanarak ve ağrı hissini ortadan kaldırarak cerrahi girişimlerin (ameliyatların) güvenli bir şekilde gerçekleşmesi sağlanmaktadır. Genel anestezi süresince hastanın solunumu dahil tüm yaşam fonksiyonlarının devamlılığı cihaz ve monitörler kullanılarak en güvenli şekilde anestezi doktoru tarafından sağlanmaktadır. Genel anestezi sayesinde tüm branşlardaki ameliyatlar gerçekleşmektedir.

  GENEL ANESTEZİKLERİ KİM UYGULAR?
  Kanada ve İngiltere’de anestezi uygulayan doktorlara “Anestezist”, Amerika’da “Anesteziolojist” denilmektedir.

  PREMEDİKASYON NEDİR? AMACI NEDİR?
  Halk arasında “Cesaret İğnesi de denilen premedikasyonun en önemli amacı ameliyata girecek hastanın endişesini, korkusunu azaltmak, hafif uyku hali oluşturmak, bulantı, kusma, kalp ritm bozukluklarını önlemek, tükrük ve üst solunum yollarının salgılarını azaltmaktır.

  ANESTEZİSTLER GENEL ANESTEZİYİ NASIL UYGULAR?
  Anestezistler hastanın hangi ameliyatı olacağını, özgeçmişi ve soygeçmişini bilmelidir. Özellikle anesteziklerle ilgili geçmişini iyi sorgulamalıdır.
  Anestezist, hasta ameliyat masasına geldiğinde ilk önce hastanın kalp atımları, kan basıncı (tansiyon), kan oksijen düzeyi ve vücut ısısını saptamaya yarayan ölçümleri yapar.
  Genel Anestezi sırasında uyku, bilinç kaybı, ağrı yokluğu, hareket yokluğu oluşmaktadır. Genelde ilacın damar içine enjeksiyonu ile anesteziye başlanır, bilinç kaybını takiben kaslar kas gevşetici ilaç ile felç haline sokulur. Ameliyat sırasında hastanın solunumu kontrol altında tutulmalıdır ve anestezinin devamı için anestezik gazlar kullanılır. Bu nedenle hastanın soluk borusuna “Endotrakeal Tüp” denilen bir tüp yerleştirilip bunun aracılığıyla hasta anestezi makinasına bağlanır. Son yıllarda ‘Laringeal maske’de aynı amaç ile kullanılmaktadır’ bkz. Şekil. Makine aracılığıyla hastaya oksijen, hava ve anestezik gaz karışımı verilir. Hastanın ameliyat boyunca tüm yaşamsal fonksiyonları ( Solunum, Kan Basıncı, Kalp Ritmi vb ) ve kanamalar, verilecek sıvılar anestezist tarafından izlenir ve yukarıda belirtilen fonksiyonların devamı sağlanır.

  ANESTEZİDEN NASIL UYANILIR?
  Uyanma kullanılan anestezik ilacın tipi, ameliyatın süresi gibi birçok faktöre bağlıdır. Ameliyat bittiğinde anestezik ilaçlar kesilir. Hastada kas gevşetici ilaçların etkinliği ortadan kalktığında ve solunum yeterli olduğunda soluk borusundaki tüp çıkarılır. Hastanın sözlü uyaranlara yanıtı olduğu zaman uyanma odasına alınır. Tamamen uyanana kadar orada tutulur. Yapılan cerrahi girişim ne kadar kısa da olsa genel anestezi alan her hasta 24 saat kadar yoğun dikkat ve refleks gerektiren işleri, örneğin otomobil kullanmak gibi yapmamalıdır.

  GENEL ANESTEZİ NE KADAR GÜVENLİDİR?
  Modern monitörler, daha iyi ilaçlar ve en önemlisi bunları kullanabilecek anestezi uzmanlarının varlığı anesteziyi gün geçtikçe daha güvenilir hale getirmektedir. 1982’ de anesteziye bağlı ölümler 1/10.000 iken günümüzde bu oran 1/200.000 dir.

  GENEL ANESTEZİNİN YAN ETKİLERİ NELERDİR?
  En belirgin etkiler, kusma ve mide bulantısı %10, boğaz ağrısı % 10, düşük kan basıncı %3, ameliyat sonrası solunum desteği gereksinimi %3, anormal kalp ritmi %1, yüksek tansiyon %1, uzun dönem oryantasyon bozukluğu ve şuur bulanıklığı %0.5 dir.

  GENEL ANESTEZİYİ DAHA GÜVENİLİR KILMANIN YOLLARI
  1-Ameliyat öncesi muayene: Hasta mutlaka ameliyatdan önce anestezi doktoru tarafından muayene edilmeli ve sorgulanmalıdır. Muayenede, eşlik eden kalp, akciğer ve sistemik hastalıkları araştırılmalıdır. Hastanın hergün mutlaka içtiği ilaç olup olmadığı, ilaç allerjisi varlığı, daha önceden genel anestezi alıp almadığı, eğer daha önce genel anestezi almışsa bununla ilgili öykü dikkatli bir şekilde sorgulanmalıdır.
  2-Sigarayı bırakmak: Sigara ameliyat sonrası solunum problemlerinin nedeni olarak gösterilmektedir. Hasta sigarayı bıraktığında akciğerlerdeki düzelmenin tam olarak görülebilmesi 1 hafta ile 6 ay arasında zaman almaktadır.
  3-Şişmanlık: Şişman insanlarda ameliyat sonrası problemler daha sık gözlenmektedir.
  4-Midenin Boş Olması: Yaşa göre değişmekle birlikte erişkin hastalar için genel anestezi öncesinde enaz 8 saatlik açlık döneminin bulunmasi gereklidir. Çünkü tokluğa bağlı kusma, mide içeriğinin akciğerlere kaçışı gibi problemler anestezi sırasında ve sonrasında çok önemli sorunlara yol açabilir. Bu nedenle hasta, acil olmayan ameliyatlar için aç kalma konusunda anestezi doktorunun söylediklerini dikkatli bir şekilde uygulamalıdır.

  GENEL ANESTEZİ VERME YOLLARI
  Genel anestezik maddeler hastaya sıklıkla gaz veya buhar halinde inhale ettirilerek ya da iv. enjeksiyonla verilir. Daha az olmak üzere de i.m., oral veya rektal yol kullanılır.

  UYGULAMA YÖNÜNDEN ANESTEZİ SAFHALARI
  Uygulama açısından genel anestezide indüksiyon, idame ve uyanma olmak üzere 3 safha bulunmaktadır.
  Anestezi indüksiyonu: Anestezinin başlatılmasıdır.
  İntravenöz indüksiyon: En yaygın uygulama, bir iv. ajanla hızlı ve hoş bir şekilde indüksiyon sağlayıp daha sonra inhalasyon ajanına geçmektir
  İnhalasyon indüksiyonu: Küçük çocuklarda, şoktaki, çok yaşlı ya da damar bulmanın güç olduğu hastalarda doğrudan inhalasyon yolu ile indüksiyon yapılabilir
  İntramusküler indüksiyon: Çocuklarda iv yol bulmanın zor olduğu durumlarda kullanılabilir
  Anestezinin devamı (idame. Anestezinin devamı için günümüzde en yaygın uygulama oksijen/azot protoksit karışımına düşük yoğunlukta etkin bir inhalasyon anesteziği eklemektir.
  Anestezinin sonlandırılması
  Cerahi girişim sonunda kullanılan anesteziğin etki hızına bağlı olarak anestezik ajan kapatılır. Buandan itibaren uyanma safhası başlar.
  Ekstübasyon: Solunum yeterli, kardiyovasküler bulgular stabil ise orofarengeal ve gerekiyorsa trakeobronşiyal aspirasyondan sonra ekstübasyon yapılır. Yeterli solunum, oksijenasyon vekardiyovasküler stabilite sağlandıktan sonra hasta ameliyathaneden derlenme odasına alınır. Burada bazı hastalarda hava yolu obstüksiyonu, hipoksi, hiperkarbi ve aspirasyon başta olmak üzere hayatıtehdit eden sorunlar çıkabilir.

  İNHALASYON ANESTEZİKLERİ
  Bilinen ilk inhalasyon anesteziği olan "dietil eter"1772'de sentez edilmiş, anestezi amacıyla 1840'lıyıllarda kullanılmıştır. 1950'li yıllardan önce kullanılmakta olan anestezik maddelerin çoğu patlayıcıözelliğe sahipti. II.Dünya savaşı sırasında halojenlendirmenin maddelerin patlayıcı özelliğini kaldırdığı anlaşılmış ve halotan bulunmuştur.
  İnhalasyon anestezikleri, oda ısısı ve basıncındaki fizik durumlarına göre gaz ve sıvı olarak ikiye ayrılabilir: gaz anestezikler : siklopropan, etilen, azotprotoksit; sıvı inhalasyon anestezikleri: kloroform, eterler, trilen, etil klorür, fluoroksen, halotan, metoksifluran, enfluran, izofluran, sevofluran, desfluran. Günümüzde önemi olan inhalasyon anestezikleri; zayıf bir anestezik veinorganik bir gaz olan N2O, ve fluoronize hidrokarbon volatil anestezikler olan halotan,enfluran veisoflurandır.

  İNHALASYON ANESTEZİSİ
  Solunum yolu ile alınan anestezik gaz ve buharlar alveollere oradan da kana diffüze olur. Beyine ulaşan anestezik miktarı belirli seviyeye ulaştığında genel anestezi meydana gelir.

  İNTRAVENÖZ ANESTEZİKLER
  İdeal bir intravenöz (iv) anestetik şu şartlara sahip olmalıdır:
  1. Hızlı, sakin ve güvenli bir anestezi endüksiyonu sağlamalıdır. Eksitatuar etkisi
  (spontan adale hareketleri, hipertonüs) minimal olmalıdır.
  2. Kardiyovasküler ve solunum fonksiyonu üzerinde minimal bir etkiye sahip
  olmalıdır.
  3. Özellikle subanestetik dozlarda analjezik etkisi olmalıdır.
  4. Bilincin geri dönüşü hızlı ve sakin olmalıdır. Psikomotor ve serebral
  fonksiyonlar çabuk normale dönmelidir. İlacın santral sinir sisteminden
  redistribüsyonu ve aktif metabolitlerinin biyotransformasyonu hızlı olmalıdır.
  Kümülatif etkisi olmamalı, Amnezik etkisi bilincin geri dönüşü ile birlikte
  azalmalıdır.
  5. Hipersensitiviteye neden olmamalı, venlerde irritasyon yapmamalı,
  intravasküler veya intraarteriyel enjeksiyonları dokulara toksik etki
  yapmamalıdır.
  6. Suda eriyebilir ve stabil solüsyon halinde bulunmalıdır. Tüm bu şartlara uyan
  ideal bir anestetik ajan yoktur.

  BÖLGESEL ANESTEZİ:
  Bu yöntemde bilinç kaybı olmadan belirli bir bölgede ağrı ve his duygusu ortadan kaldırılarak cerrahi işlem gerçekleştirilmektedir. Bu yöntem içinde spinal, epidural, spino-epidural anestezi ve sinir pleksus blokajı sayılabilir. Bu yönteme örnek olarak spinal anestezi ile göbek altında ağrı ve duyu hissi ortadan kaldırarak ağrısız doğum, ortopedi ve üroloji ameliyatları yapılabilir.
  Bu uygulamalarda kulandığımız ilaçlar lidokain, bupivakain, ropivakain vs gibi lokal anestezik ilaçlar ve narkotik analjezik ilaçlar (morfin dolantin vs)

  LOKAL ANESTEZİ:
  Lokal anestezi ise sadece cerrahi girişimin yapılacağı küçük bir bölgedeki sinir uçları uyuşturularak sağlanmaktadır. Bu yönteme örnek olarak göz ameliyatları, tüm açık yaraların dikilmesi, tüm küçük cerrahi girişimler ve patoloji için biopsi alınması sayılabilir. lidokain, bupivakain, ropivakain vs gibi lokal anestezik ilaçlar kullanılmaktadır.
   
 5. Murat

  Murat Yönetici

  Anestezi uzmanlıgı başlı başına bir bölüm ve bu bölüm hakkında bilgilendirici bir yapı olmuş.
   
 6. M

  Muhibbi Yeni Üye

  geçici bilinç baskılayıcı.
   
 7. Şaban

  Şaban Yeni Üye

  teşekkürler bunlrı öğrendigim iyi oldu
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş