1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Namazın Bireysel ve Toplumsal Faydaları Hakkında Bilgi

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Namazın bireysel ve toplumsal faydaları nelerdir bu konu hakkında kısa bilgi vereceğiz, Namaz kılmanın bireye ve topluma elbette önemli faydaları vardır.

  Yapmış olduğumuz İbadetlerin bir hedefi de,insanı ruhen ve bedenen sağlam tutmak,ruhi ve bedeni hastalıklara karşı korumaktır; hatta malının devamlılığını bile korumaktır. Namaz gibi ibadet ve yıkanmayı ön şart kabul etmekle beden temizliğine,özellikle namaz,oruç ve hac insanın ruhi temizliğe bir araçtır.

  Genelde bazı hastalıklar vardır ki,nedenii mikrobiktir, insanın cismine arız olur.Bazı hastalıklar da vardır ki,sebebi mikrobik değildir,yani ruhidir,insanın ruhi fonksiyonlarına ve yaşantısına neden olur.

  Namaz bütün erkanıyla Allah'ı hatırlama ve zikretmektir. Yüce Allah'ı zikretmek olan namaz,insanın bedenine,hem de ruhuna şifadır.Cenab-ı Hak şöyle buyuruyor:Onlar inanmışlar,kalbleri Allah'ı zikirle huzura kavuşur.Biz müminler ve Ehl-i Beyt şiası namaza gereken önemi vermeliyiz. Namaz bir örf ve ananeden ibaret değildir. Namaz, ister bireyin kendisi açısından ve ister toplumsal açıdan çok önemli semerelere sahip ilahi bir görevdir.

  Namaz, insanın hem ruhunu, hem vücudunu, hem de fikrini etkilemekte ve tüm bunları insanın mutluluğu için devreye sokmaktadır.

  Günde beş defa, Allah'ın huzurunda durarak Ondan başka her tapınacak şeyden yüz çeviren, İslam ve tevhit inancının doğuş yeri olan Kabe'ye yönelen, ruhunu doğru niyetle temizleyen, mabuduna hitaben ilk sözü tekbir getirmek olan, böylece Allah'ın her nitelendirmeden daha üstün olduğunu her namazın başında tekrarlayan, en azından günde on defa Fatiha suresini okuyarak Allah'ı övgüyle anan ve gerçek övgünün O'na layık olduğunu ifade eden bir kimsenin nazarında artık maddi güçlerin bir değer ve ağırlık taşıması mümkün olamaz.

  Elbette namazdaki asıl gaye, insanın ruh temizliğini sağlamaktır.

  Dinde namazın cemaatle kılınmasına çok önem verilmiştir. Cemaat namazı, İslam'ın muhteşem ibadi merasimlerinden sayılır. İslam'da cemaat namazına önem verilmesi, bu mukaddes dinin birlik ve beraberlik dini olduğunu Müslümanlar arasında sürekli bir dayanışmanın sağlanmak istendiğini açıkça göstermektedir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş