1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Namazı Bilerek Kazaya Bırakmanın Cezası Nedir?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında abdulkadir tarafından paylaşıldı.

 1. a

  abdulkadir Yeni Üye

  İslam Dininin direği olan Namazı bilerek ve isteyerek kazaya bırakmak büyük günahlar arasındadır.

  Dinimiz İslamda Müslüman bir kimsenin üzerine Farz kılınmış namazı kılmaması geciktirmesi asla doğru değildir.Farz namazı Bilerek zamanında kılmamak sadece edebe aykırı değil, aynı zamanda haram sayılmaktadır.Namaz ya bile bile kasden kılınmayıp kazaya bırakılır veya bir özürden dolayı kazaya kalır. Bir vakit namazı kasdî olarak kılmayıp kazaya bırakmak büyük bir günahtır. Böyle bir hareketten uzak durmalıdır.

  Peygamberimiz aleyhisselam İki farz namazı bir araya getirmek, büyük günahlardandır) buyurdu.Ve açıkladı:Yani, bir namazı vaktinde kılmayıp, vaktinden sonra kılmak, en büyük günahtır.Ve ekledi; Bir hadis-i şerifte de; (Bir namazı, vakti çıktıktan sonra kılan kimseyi, Allahü teâlâ, seksen hukbe Cehennemde bırakacaktır) buyuruldu.

  Bu çeşit bir hatanın işlenmesi durumunda bir an önce kaza edilmeli, borçtan kurtulmalıdır. Çünkü ölümün ne zaman gelip çatacağı belli olmaz. Ölüm gelip de hazırlıksız yakalarsa âhirete borçlu olarak gidilmiş olur. Bu şekilde kılınmayan bir namaz her ne kadar kaza edilmekle borçtan kurtulunmuş olunsa da, işlenen günah için ayrıca tevbe istiğfar edip, Allah'tan af dikmek lâzımdır.

  Bunun için hem kaza, hem de tevbe edilmelidir. Unutmak, uyku veya meşru bir mazeretten dolayı vaktinde kılınamayan namazlar da hatırlandığı veya meşru özür geçtikten sonra fazla vakit geçirmeden kaza edilmesi gerekmektedir.
   
 2. B

  Babet Yeni Üye

  bile bile kazaya bırakmak keyfi ise tabi ki günah
   
 3. T

  Taha Yeni Üye

  Namazı bilerek kazaya bırakırsak o namazın sevabına nail olamayız.
   
 4. m

  merve.. Misafir

  SEVGİLİ KARDEŞLERİM gerçekten büyük günah bnde çok bırakıyorum ve bundan dolayı çok üzülüyorum inş yarından itibaren düzgünce kılmaya çalışırım lütfen dua edin RABBİM herkese nasip eder inş selamün aleykümm.......
   
 5. Murat

  Murat Yönetici

  Namazı bilerek isteyerek kazaya bırakamazsınız, zaruriyet varsa başka, ama bile isteye Namazı terk etmek insan için zülümdür.
   
 6. c

  cavss Yeni Üye

  Bence namazı kazaya bırakarak kendimize hem bu dünya hem de öteki dünya adına en büyük zulümü yaparız.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş