1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Namazda yanılma secdesi nasıl yapılır?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Namaz içerisinde yapılan eksik ve hatayı gidermek için yapılan secdeye Sehiv secdesi denilir. Namazda yanılınca hata yapınca yanılma secde side denilen durumun anlamı Sehiv Secdesi; yanılma ve unutma secdesi demektir.

  Namazın farzlarından birinin ertelenmesi, geciktirilmesi veya vaciplerden birini terk ve ya ertelenmesi halinde yapılması gereken bir durumdur.

  Yanılma secdesi nasıl yapılır derseniz, şu şekilde yapılır:

  Son oturuşta yalnız Tahiyyatı okunduktan sonra iki tarafa selam verilir.

  Daha sonra Allahu Ekber denilerek secdeye varılıp üç kere Sübhane Rabbiye'l-ala okunur. sonra "Allahu Ekber" denilerek kalkılır. Bir tesbih miktarı duraklamadan sonra tekrar Allahu Ekber deyip ikinci secdeye varılır. Yine üç kez " Sübhane Rabbiye'l-ala okunduktan sonra Allahu Ekber" denilerek kalkılır ve oturulur. Tahiyyat, Salli-Barik ve Rabbena atina" okunup önce sağ tarafa sonra da sol tarafa selam verilir.

  Örnek olarak; Vitir namazında Kunut dualarını unutmak, Fatiha'dan sonra zamm-ı sure okunması gereken yerde zamm-ı sureyi okumadan rükua gitmek, birinci tahiyyata oturmayı unutmak, namazda secde ayeti okunduğu zaman secde etmemek gibi durumlarda vacip terk edildiği için sehiv secdesi gerekir.

  Üç veya dört rekatlı farz namazlar ile vitir namazında ikinci rekattan sonra tahiyyat'ı okuduktan sonra hemen ayağa kalkmayıp Salli-Barik okuduktan sonra ayağa kalkmak, Fatiha'yı okumadan zamm-ı sureyi okuyup daha sonra fatihayı okumadığını hatırlayıp Fatiha'yı okumak, gibi durumlarda ise vacip tehir edildiği için yine sehiv secdesi gerekmektedir.

  Sehiv secdesi yapılması gereken durumda unutup selam verilirse namazın yeniden kılınması gerekmez.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş