1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Müzik dinleyen bebekler duygusal oluyor

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Nehir tarafından paylaşıldı.

 1. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Bebekler müziği henüz anne karnındayken duyar ve alışırlar. Annelerinin karnındayken duydukları o sesler onların aslında ilk ninnileri gibidir. Müziğin bebelerin gelişimlerine yansıyan faydaları oldukça fazladır. Uzmanlar müzik dinleyen bebeklerin ileride yaşıtlarına göre sakin ve duygusal açıdan daha huzurlu olduklarını söylüyor. Psikolog Ercihan Karadağ da bebek ve çocukların gelişiminde müziğin neden önemli olduğuyla ilgili bilgileri bizimle paylaşırken anne-babalara önerilerde bulundu.

  [​IMG]


  Müziğin bebek gelişiminde ne gibi yararları var?

  Son dönem araştırmaları beynin nasıl geliştiğiyle ilgili bizlere daha detaylı bilgiler veriyor. Bebekler dünyaya beyinlerindeki milyarlarca hücreyle gelirler ve yaşamın ilk yıllarında bu beyin hücreleri birbirleriyle bağlantıya geçmeye başlar; zamanla bu bağlantılar daha da kuvvetlenir kullanılmayan ateşlenmeyen beyin hücreleri ise ölür. Araştırmacılar bebeğe müzik dinletmenin onun beyninde yeni yolların yeni bağlantıların oluşmasını desteklediğini ortaya çıkarmıştır. Anne karnında müzik dinletilerek gelişen ve doğum sonrasında da müzik dinletilmeye devam edilen çocukların yaratıcılık sosyallik hafıza uzamsal zeka matematik dil ve duygusal zeka gibi alanlarda hızlı bir gelişim gösterdiği yapılan araştırmalarla desteklenmiştir.

  1- Fiziksel gelişime etkisi: Müzik dinleyen bebekler müziğin ritmine göre hareketlenmeler gösterirler. Zamanla birtakım fiziksel gelişimlerin tamamlanmasıyla birlikte hareketlenmeler yerini el çırpmaya oynamaya ve hatta dans etmeye bırakır. Sonuç olarak bu hareketlenmeler çocuğun küçük kas ve kaba motor becerilerinin gelişmesine yardımcı olur.

  2- Sosyal gelişime etkisi: Müzik evrenseldir farklı dilleri ve kültürleri birbirine yakınlaştırır. Müzikle büyüyen bebekler zamanla sosyal iletişimlerde de bir gelişim gösterirler.

  3- Zihinsel gelişime etkisi: Yapılan araştırmalar müziğin bebeklerin beyin kıvrımlarının gelişiminde etkili olduğunu göstermiştir. Özellikle ilk yıllarında çocuklann zihinsel gelişiminde müzik oldukça etkilidir. Müziğin matematik zekasının gelişiminde de etkin olduğu saptanmıştır.

  4- Duygusal gelişime etkisi: Anne karnından itibaren müzik dinleyen bebeklerin hırçın hareketler yerine daha uyumlu davranışlar sergiledikleri gözlenmiştir. Yapılan bazı çalışmalar sürekli olarak ağlayan ve huzursuz davranan bebeklere anne karnında dinletilen müzikler tekrar dinletildiğinde bu bebeklerin bu tanıdık melodiler sayesinde rahatlayarak uykuya daldıklarını göstermiştir.

  5- Kulak ve dil gelişimine etkisi: Müzikle büyüyen çocukların kulak ve dil gelişimlerinde hızlı bir ilerleme gösterdikleri görülmüştür. Özellikle dilin kazanılmasında annenin bebeğine bakarak melodili şarkı sözlerilar söylemesi çocuğun dil gelişimini çabuklaştırıcı bir rol üstlenir.

  6- Prematüre doğan bebekler üzerindeki etkileri:

  Yapılan incelemelerde klasik müziğin prematürelerde iştah açtığı belirlenmiştir. Bununla birlikte prematüre olarak dünyaya gelen ve klasik müzik dinletilen bebeklerin soluk alış verişlerinin daha uzun ve yavaş olduğu kalp atışlarının düzene girdiği kan basınçlarının düştüğü ve diğer vücut fonksiyonlarında da doğal bir rahatlama sağladığı gözlenmiştir. Yine yapılan bu araştırmalar klasik müzik dinleyen bebeklerin daha çabuk büyüdüğünü ve yaşamlarının ilk stresten daha hızlı arındığını göstermiştir.

  7- Stres üzerindeki pozitif etkileri: Dolaylı yollardan aile bireylerini de etkiler. Stresten uzak büyüyen beslenmesinde uykusunda ve diğer yaşam faaliyetlerinde sıkıntı yaşamayan bebek uyku sorunu yaşamayan stresten uzak bir anne profilinin oluşmasına da yardımcı olur. Böylece doğumdan sonra annenin yaşayabileceği depresyonun en az hasarla atlatılması da sağlanmış olur.
  Anne karnında müzik dinletmenin bebeğe yararları

  Anne karnındaki bebeğe müzik dinletmenin faydalarından bahsetmeden önce fetüsün sesleri ne zaman duyabildiğine değinmek daha doğru olacaktır. Bu noktada yapılan araştırmalar anne karnındaki fetüsün 16. haftadan sonra sesleri duyabildiğini göstermiştir. Hamileliğin 16. haftasında sesleri duymaya başlayan fetüs hamileliğin 6. ayıyla birlikte kulağına gelen müzikler arasında tercih yapabilir duruma gelir. Bu noktada ilginç olan anne kamında fetüse dinletilen bir müziğin doğumdan sonraki bir yıllık gelişim sürecinde de bebek tarafından hatırlanabilmesidir. Doğum öncesinde anne karnında dinletilen müziğin fetüsün gelişimini olumlu yönde etkilediğine dair bulgular elde edilmiştir. Anne karnındaki fetüsün 26. haftayı
  tamamlamasıyla birlikte yapılan araştırmalar müzik dinletilen bebeklerin dinletilmeyen be-beklere oranla motor hareketler koordinasyon ve seslere dikkat gibi alanlarda önemli ölçüde daha hızlı geliştiğini göstermiştir.

  Bebeklere nasıl müzikler dinletilmelidir?

  Bebeğe dinletilecek müzik tercih edilirken müziğin sakin ritimler içeren hafif ya da klasik müzik olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü bir bebeğin henüz anne karnındayken işitebildiği en yoğun ses dakikada 70-100 kere atan kalbin atış sesidir. Bu ritimlere en uygun seslerse klasik müzikte mevcuttur özellikle Mozart'ın müziklerinin bebekler üzerinde daha etkin olduğu bilinir. Bu nedenle anne adaylarına müzik tercihlerini klasik müzikten yana kullanmaları önerilir özellikle hamilelik sürecinde klasik müzikten farklı olarak anneyi rahatlatan yumuşak müzikler de tercih edilebilir. Çünkü anneyi rahatlatan müziğin etkileri doğrudan anne karnındaki fetüs tarafından hissedilir.

  Ayrıca hamilelik sürecinde annenin yaşayabileceği yoğun stres üzüntü gibi durumlar; tavşan ya da yarık dudak olarak adlandırdığımız fiziksel bir rahatsızlık erken doğum doğum sonrasında anne ve bebek arasında sosyal bağın kurulamaması annenin çocuğunu emzirememesi gibi olumsuz sonuçları da doğurabilir. Tamamen stressiz bir hamilelik süreci yaşamak çok mümkün olmasa da annenin normal yaşantısını sürdürmesini engelleyecek derecede bir stres yaşandığında bir uzmana görünmek anne karnındaki bebeğin zarar görmesine engel olabilir.

  Anne-babalara tavsiyeler

  - Bebeğinizin henüz hamileliğinizin 16. haftasından itibaren dışarıdan gelen sesleri duyabildiğini unutmayın.

  - Eğer bebeğinize müzik dinletmek istiyorsanız yumuşak hafif müzikleri tercih edin.

  - Bebeğinizin kalp atışlarına en uyumlu olan müzik ise klasik müziktir. Sert ve çok sesli müzikler bebeğinizin kulağına zarar verebilir.

  - Bebeğinizin hangi müziklerde ne tür davranışlar sergilediğini gözlemleyin rahatladığı müzikleri belirleyin ve sıklıkla bu müzikleri kullanın.

  - Bebekler anne karnında dinlemeye alıştıkları müzikleri doğumdan sonraki süreçte de hatırlayabilirler. Bebeğinize huzursuz olduğu anlarda anne karnında dinlettiğiniz müzikleri dinletirseniz bebeğinizin anne karnındaki huzurlu ortamı hatırlamasını sağlayarak rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

  - Müziği kullanarak bebeğinizin belirsizlikten kurtulmasını dolayısıyla rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

  Kaynak: Bebeğim
   

  Ekli Dosyalar:

 2. I$ık

  I$ık Gümüş Ufağı

  Peki çocuklar hangi tür müzik dinlemeli ?
   
 3. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  uzmanlar genellikle klasik müzik öneriyor klasik müziğin insanları dinlendirici özelliğinin olması nedeniyle.
   
 4. A

  Abdullah Yeni Üye

  Bebeklerin birçoğu klasik müzik dinlediği için olabilirmi...
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş