1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Müzeler haftası hakkında kısa bilgi

Konu, 'Önemli Günler' kısmında Muallim tarafından paylaşıldı.

 1. M

  Muallim Yeni Üye

  Tarihe ve bunun bıraktığı izlere saygı duyanlar geçmişteki izleri gelecege taşıyarak birliktelik için yaşarlar, Her yıl 18-24 Mayıs günleri arası müzeler haftası kutlanır bu hafta ile ilgili yazılar sayesinde müzelerin önemi ve tarihi hakkında fikir sahibi olabilirz.  Dönemine ait en değerli yada önemli bilim ve sanat eserlerinin saklanıp korunduğu herkesin bunları görüp faydalanması için sergilendiği yere müze denir Müzeler geçmişi günümüze, günümüzü de geleceğe taşıyan bir köprü görevi görür. Müzelerde tarihî değeri olan bilim ve sanat eserleri özgünlüğü korunarak saklanır.  Tarihi anlatan kitaplardan geçmişte yaşanmış olayları öğre­nebiliriz. Ancak onların ürettikleri eşyaları gözümüzle görünce na­sıl yaşadıklarını daha iyi kavrarız. Müzeler sayesinde okuduğumuz bilgileri, gördüklerimizle pekiştiririz.  Kültür varlıklarımızı korumak ve sahip çıkmak için müzelerimi­ze önem vermeliyiz. Müzelerde sergilenen eşyaları inceleyip geçmişteki olaylardan ders çıkarabiliriz. Müzeler, bu konularda araştırma ve inceleme yapmak isteyen insanların yararlandıkları en önemli yerlerdir.

  Müzelerde birçok konuyu içeren çeşitli tarihi eserler sergilen­diği gibi, aynı konuda birçok eserin sergilendiği müzeler de var­dır. Bunlara, heykel, resim, sağlık bilgisi, fizik, denizcilik, tarım ve havacılık müzelerini sayabiliriz, istanbul’daki Sağlık Müzesi’nde hastalık çeşitleri ve sağlığı ilgilendiren konular sergilenmektedir, Sanat müzelerinde resim ve heykelin yanısıra müzik, tiyatro veya sinemayla ilgili tarihi eserler sergilenmektedir.

  Müzelerde değerli tarihî eserlerin sergilenmesinin yanı sıra kendisi müze olan yapılar da vardır. istanbul’daki Ayasofya Müzesi’ni ve Yerebatan Sarayı’nı böyle müzelere örnek gösterebili­riz.  Bazı müzelerde, bir ürünün teknolojik olarak tarihsel gelişimi sergilenir, Örneğin; otomobil müzesinde, otomobilin teknolojik ba­kımından tarihsel gelişimi anlatılır, uçak müzesinde uçağın ilk mo­delinden, günümüze kadar geçirdiği teknolojik gelişmeler sergile­nir,

  Bazı ünlü kişilerin doğdukları veya belirli bir süre yaşadıkları evler ve kullandıkları özel eşyalar da olduğu gibi saklanır. İstan­bul’daki Atatürk Müzesi, Ankara’daki Mehmet Âkif Ersoy’un evi, müze evlerdir,  Dünyada ilk müze, iskenderiye’de 1. Prolemolos zamanında kuruldu. Orta Çağda kilise ve manastırlarda zengin sanat eserleri bulunuyorau. İngiltere’de ilk olarak sanat eserleri, daha sonra ta­rihi eserler sergilenmeye başlandı. Kral ve asilzadelerin bir araya gelerek oluşturdukları sanat ve tarihî eser koleksiyonları sergilendi. Bu çalışmalar, müze kurma ve müzecilik fikirlerini ortaya çıkardı.  Yurdumuzda müzecilikle ilgili ilk çalışmalar 15. yüzyılda başla­mıştır. Çağdaş anlamda müze çalışmaları ise ilk olarak 1846 yılın­da Ahmet Fethi Paşa tarafından başlatıldı, ilk müzemiz İstan­bul’da Aya İrini Kilisesi’nde kuruldu, Daha sonraları Osman Ham­di Bey, yurdun dört bir yanında kazı çalışmaları yaptı, kazılarda çıkan tarihi eserleri İstanbul’a getirerek bugünkü İstanbul Arkeolo­ji Müzesini kurdu, Cumhuriyet Döneminde hem müzeler kuruluyor hem de arkeolojik kazılar yapılıyordu, Roma Hamamı, Alacahöyük, Alişar, Boğazlıyan kazıları ilk ulusal kazılardır. 1924 yılında Top- kapı Sarayı müze olarak, 1928 yılında Etnografya Müzesi ve 1934 yılında Ayasofya Müzesi hizmete girmiştir.  Yurdumuzun toprakları üzerinde geçmişten günümüze kadar pekçok uygarlık yaşamıştır. Bu uygarlıkların anıtları, belgeleri ve her tür sanatsal eserleri müzelerimizde sergilenmektedir. Yurdu­muzda bugün 127 müze vardır. Bu müzelerde iki milyondan fazla tarihi eser sergilenerek halkın ilgisine ve bilgisine sunulmuştur.  Müzeciliğin tanıtılması amacıyla UNESCO tarafından 18 Ma­yıs günü tüm dünyada Müzeler Günü olarak kutlanmaktadır. Yur­dumuzda ise, 1982 yılından beri 18-24 tarihleri arası Müzeler Haf­tası olarak düzenlenmiştir. Bu amacı gerçekleştirmek için okullar­da, öğrencilere yurdumuzun kültür zenginlikleri tanıtılır. Tarihi eser­lerin korunmasının gerektiği belirtilir. Müzelerin sayesinde ulusal kültürümüze saygı duyup sahip çıktığımız anlatılır. Müzelere gezi­ler düzenlenerek kültür varlıklarımız tanıtılır. Okullarda uzmanların konferans vermeleri sağlanır. Müzeyle ilgili düzenlenen panoda resimler, fotoğraflar sergilenir.  Müzeler, Kültür Bakanlığına bağlı olarak çalışırlar, Her ilimizde ve bazı büyük ilçelerde müzeler vardır, Yurdumuza gelen pek çok turist müzelerimizi gezer, döviz harcarlar, Müzelerimizi zengin­leştirmek için bulduğumuz tarihi eserleri müze yöneticisine teslim etmeliyiz, izinsiz kazı yapanları ilgili makamlara bildirip tarihi eser­lerimizin yurt dışına kaçırılmasını önlemeliyiz.
   
 2. T

  Taha Yeni Üye

  müzeler haftasında tüm müzeleri gezmek gerek
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş