1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Mutlak sular kaça ayrılır?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Abdullah tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Abdullah Yeni Üye

  Mutlak sular nelerdir
  Mutlak sular nedir
  Mutlak sular kaça ayrılır
  Mutlak su

  Mutlak sular :Mutlak sular yağmur suyu,kar suyu,göl,nehir,deniz,pınar,ve kuyu suyudur.Bu sulara başka bir şey karışmamıştır.Böyle sulara mutlak sular denir .

  Mutlak sular beş kısma ayrılır:

  1)Hem temiz,hem de temizleyici olup kullanılması Mekruh olmayan sular:Bunlar rengi,tadı,kokusu bozulmamış,aslı değişmemiş ve kullanılmamış sulardır.Bu sularla her türlü temizlik yapılır,abdest alınır,gusül yapılır...

  2)Hem temiz hemde temizleyici olmakla beraber Mekruh olan sular:Bunlar kedi,tavuk gibi evcil hayvanlarla atmaca şahin gibi yırtıcı kuşların artığı olan sulardır.Başka temiz su varken bu tür sularla abdest almak,gusül yapmak,içmek ve yemeklerde kullanmak mekruhtur.

  3)Kendisi temiz olduğu halde başka şeyi temizlemeyen sular:Bunlar abdest ve gusülde kullanılan sulardır.Böyle sularla tekrar abdest alınmaz,gusül yapılmaz.

  4)Temiz olmayan sular:Bunlar içine pislik düşen akıcı olmayan sulardır.Temiz değildir ve hiçbir şekilde temizlik için kullanılmaz.

  5)Şüpheli sular:Bunlar ehil eşek ile katırın artığı olan sulardır.Bu gibi sularla pislik yıkanır.Başka temiz su varken bu sularla abdest alınmaz,gusül yapılmaz.Başka su yoksa bu sularla abdets alınır,gusül yapılır sonrada teyemmüm edilir.Çünkü böyle suların temiz olup olmadığı şüphelidir.
   
 2. a

  açelya Yeni Üye

  mutlak sular beşe ayrılmıştır
   
 3. E

  Ecenur Yeni Üye

  mutlak suların ayrılışı hakkındaki bilgiyi ilk olarak sizin sitede rast geliyorum çok teşekkür ediyorum yardımcı oldugunuz için
   
 4. Bu sorunun cevabını çok aramış fakat bulamamıştım.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 14 Nisan 2016
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş