1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Mutfakta Kötü Kokulardan Nasıl Arınırız?

Konu, 'Pratik Bilgiler' kısmında Yalnız Kalpler tarafından paylaşıldı.

 1. Y

  Yalnız Kalpler Misafir

  Sizi rahatsız eden kötü kokulardan kurtulmak için pratik önerilerine ihtiyaç duyduğunuz zamanlar olabilir. Mutfağınızın artık hep istediğiniz gibi kokmasını istiyorsanız sizlere aşağıda eklemiş olduğum önerilere kulak vermeniz gerekmektedir.

  - Balık, et ve tavuk kesmek için ayrı tahtalar kullanmalısınız. Çünkü her biri diğerinden farklı kokulara sahiptir ve ortaya rahatsız edici bir sonuç çıkabilmektedir. Kesme tahtası bu farklı kokular nedeni ile kötü kokabilmektedir.

  - Eğer hepsi için ayrı kesme tahtası saklayacak yeriniz yoksa yapmanız gereken işlem çok basittir. Kesme tahtasında koku bırakacak bir şey kestiğinizde, temizlemek için öncelikle sabahtan kalan dökmediğiniz demlenmiş çayınızı tahtanın üzerine dökmeniz gerekmektedir. Bir süre bu şekilde ovduktan sonra, bol sabunlu süngerle yıkayınca kötü kokudan eser kalmayacaktır.

  - Yemeğinizi ocakta unuttunuz ve dibi tuttu diyelim. Bu durumda mutfaktaki kötü yanık kokusundan dolayı yapmanız gereken şey bir paket vanilyayı kısık ateşte kavurmak olmalıdır. Böylece yanık kokusu ortadan kalkarak her yanı mis gibi vanilya kokusu saracaktır.

  - Bıçaklarınızdan soğan ve sarımsak gibi kokuları çıkaramıyorsanız bıçaklarınızı limonla ovmayı deneyin. Limon hem bıçaklarınızı dezenfekte edecek hem de üzerine sinen kokuları yok edecektir.

  - Fırının içine sinen yemek kokularını gidermek mi istiyorsunuz? Yapacağınız işlem çok basit! Bir kabın içine bir miktar sirke, bir miktar da su doldurup fırının içine yerleştirip fırını birkaç dakika ısıtın ve soğumaya bırakın. Bu işlem kokular tamamen yok etmenize yardımcı olacaktır.

  - Karnabaharın haşlama suyuna çok az miktarda süt koyduğunuz taktirde, kesinlikle kötü kokmadığını göreceksiniz.

  - Çöpler de hiç güzel kokmaz. Çöp kokusunu mutfağınızdan uzaklaştırmak istiyorsanız, bir parça karbonat ya da kabartma tozunu çöpünüzün içine dökebilirsiniz. Bu sayede mutfağınızı çöp kokusundan arındırmış olacaksınız.

  - Buzdolabında birden fazla yemek saklama kolaylığı bulunduğundan hepsinin kokusunun birbirine girmesi muhtemel bir durumdur. Bu durumu önlemenin en pratik yolu ağzı açık bir kaba, biraz süt koyup buzdolabının bir köşesine yerleştirmek olacaktır. Böylece istenmeyen kokuların yok olduğunu fark edeceksiniz.

  - Mutfağınızda ya da balkonunuzda sigara içiliyorsa, bu kokunun kalıcı hâle dönüşmemesi için sigara içerken yanınızda küçük bir mum yakabilirsiniz. Böylece duman dağılmayacaktır ve etrafınızda kötü kokmayacaktır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş