1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Müslümanlık Dinine Evlenilecek Eş Nasıl Olmalı ?

Konu, 'Evliliğe Hazırlık' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Evlilik çok ciddi bir müessesedir. Dinimizde evlilik kurumuna çok değer verir. Evlilik kararı alan kişilerin ilk önce kendilerine uygun olacak eş adaylarında ne gibi özellikleri arayacaklarını bilmeleri gerekir. Sadece güzellik yada sadece zengin olması bir bireyle ömür boyu mutlu olunacağı anlamına gelmez. Günümüzde maddiyat evliliklerin kuruluşunda çok büyük önem taşıyor ne yazık ki halbuki gönüllerin zenginliğiyle çiftleri bir yastıkta kocatacaktır.

  Karşı cinte arayacaklarınızın içinde tabikide para,pul,varlık,güzellik olsun olsunda sadece bunlar olmasın. Gönlü zengin bir eş adayı ile anlaşabilmek ve evlilik kararı alabilmek herşeyden daha çok sizin için ve geleceğiniz için önemlidir. yapacağınız evlilikte Allah Rızası ile yola çıkmanız herşeyi dahada güzelleştirecek dahada kolaylaştıracaktır.

  Dinimize göre evlenmek istediğimiz kişide ne gibi özellikleri aramalıyız?

  Hz.Muhammet'in bu konu ile ilgili şu şekilde cevaplar verdiği hadis kitaplarında belirtilmiştir. DOğruluğu yanlışlığı hadis kitaplarındandır.

  "Hz. Muhammet buyuruyor ki; Bir eş dört şey için seçilir.

  1- Fiziki Güzellik,
  2- Mal, Mülk, Zenginlik,
  3- Şan, Şeref, Soy,
  4- Dindarlık

  siz dindar olanı seçin ki mutlu olasınız."

  Hz. Muhammet Dindar olanı seçin demiştir. Ama burda dindarlıktan anlayacağımız sadece namaz kılıp oruç tutuyor olmamasıdır. Dinin gereklerini yerine getirip bunun dışında insanlara zulm eden bir kişi ile mutlu olmanızda beklenemez.

  İnsanda önce güzel yürek aramalı, şevkati bulmalısınız.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Müslümanlıkta denklik önemlidir denir, ancak mesela Hz. Hatice çok zengin iken Hz. Muhammed fakir biri idi, ancak soyca yüksek idi. Bence maddelerde sıkıntı var dindarlık konusunda daha önceden Müslüman olmayanlar ile evlenip onların Müslüman olması sağlanmıştır.
   
 3. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Ilk 3 madde cok cok önemli hatta en önemlileri, madde 4 Murat abinin dedigi gibi ilk basta cok önemli degil hani mesela cok dindar olmayan birini seversin sonradan seninle evlenince dindar olur mesela. Ancak ilk 3 nokta tabii ki bastan olmasi cok önemlidir ve iyidir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş