1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Müslümanlar Oruca Ne Zaman Nasıl Niyet Etmeli?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Kuran-ı Kerim'de bildirildiğine göre Allah katında tek din olan İslam dinindeki orucun geçerli olması için niyet edilmesi şartı vardır. Dinimiz de niyetsiz oruç hoş görülmemiştir.


  [​IMG]

  Oruca Ne Zaman, Nasıl Niyet Edilmeli?


  Ramazan orucuna akşamdan itibaren kuşluk vaktine kadar niyet edilir.Normal olarak oruca sahur yemeğini yedikten sonra niyet edilmesi gereklidir.Fakat kişi sahurda uyanamaz ise yeme içme zamanının bitmiş olduğu bitmiş olduğu imsak vakti sonrasında kalkan kişi güneş doğmuş olsa bile kuşluk vaktinin girmesine kadar o günün orucuna niyet edebilir.

  Ramazan ayında tutulamayan oruçların başka günlerde kaza ederken oruca niyetin geceleyin yapılması gereklidir.Ayrıca kefaret oruçları da bu şekildedir.bu oruçlara imsak vaktinden sonra niyet edilemez.

  Oruç tutmak düşüncesi ile sahura kalkan kişinin bu düşüncesi de niyet sayılır.Oruca kalk ile niyet etmek de yeterlidir.Fakat kalp ile yapılan bu niyeti dil ile de söylemek daha faziletlidir.
   
 2. B

  Badem Yeni Üye

  Niyetsiz oruç tutulmaz zaten her müslüman orucu tutacaksa niyetini etmeli
   
 3. S

  Sadem Yeni Üye

  Oruç için kalkmak bile niyet sayılır derler
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş