1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Mumyalama nasıl yapılır

Konu, 'KLMN SözlüK' kısmında dilek öğretmen tarafından paylaşıldı.

 1. d

  dilek öğretmen Yeni Üye

  Mumyalama Teknikleri
  Mumyalama nasıl yapılır
  Mumyalama nedir


  Eski Mısırlılar öldükten sonra, dünya varoldugu müddetçe tekrar hayata geleceklerine inanırlardi. İnsan ruhunun ilelebet yasaması için bu yöntemi uygulamıslardır. Onlara göre bu yöntem vücudu geri döndürmektedir. Eski Mısırlılar bu sekilde ölenin vücudunu korumak istemislerdir. Bunu yaparken de rasgele degil, belirli adimlar izleyerek yapmislardir. Bu adimlardan hepsinin bir sirasi ve yeri vardir..

  Mumyalamanın yapılışı

  I. Ölünün vücudu sarap ve baharatla yıkanır. Tüm parçalar çürümeden kaldırılır. Mumyalamayı yapan ilk önce uzun bir çengel kullanarak dikkatlice beyni çıkartır. Sonra karından derince bir sekilde içeriye dogru keserler ve iç organlari disari alırlar ( Mide, karaciger, akciger ve bagırsaklar).

  II. Vücut, saglam kurutulmus tuzun benzeri olan niton'un paketiyle beraber doldurulur. Sonra vücut natron ile beraber tamamen örtülür ve egik biçimde yerlestirilir. Böylece vücudun içerisindeki tüm sıvılar dısarıya akar. Vücut kuru halde mumyalanmış olmalıdır, çıkan tüm parçalar da sonra yanına gömülür.

  III. Vücut kurutulurken, iç organlar da kuru olmalıdır ve natronla beraber saklanır. Onlar keten kumasın seritiyle sarılır ve minik tabutun içine yerlestirilir. Sonra 4 bölmeli bir sandıga konulur.

  IV. Vücut 40 gün sonra tamamen kurur ve büzülmüs olur. Vücut boslugu içinden kaldırılır ve vücudun içi ve dışı yağ ve güzel kokulu baharatlarla yıkanır.

  V. Mumyanın başı ve vücudu yağın içindeki keten kumasla sımsıkı paketlenir, böylelikle Mısırlılar mumyaladıkları kisinin hayattaki halini yeniden elde etmek isterler.Mumya altin kolye, yüzük, bilezik ve mücevheratlarla birlikte kapatılırdı.

  VI. Tüm vücut kefen, kenarlık ve keten kumasin seridiyle örtülür. Mumya orijinal büyüklügüne ve hacmine dönene kadar yapılır. Bu çok karışık bir iştir ve bir hafta gibi uzun bir zaman sürer. Küçük esrarengiz nesneler keten örtü tabakasının altına yerleştirilir.

  VII. Örtmeyi bitirdikten sonra, mumyanin başi ruhunu taniyana emin olana kadar bir portre maskesiyle örtülür. Maskelenmis mumya, yaldızlanmış taht tabutun içine yerlestirilir ve sarcophagus'un içine konur..
   
 2. a

  aysima Yeni Üye

  Mumyalama işlemi genelde Mısırda daha yaygın
   
 3. M

  Muhibbi Yeni Üye

  Değişik sarap ve baharatla vücud mu yıkanır?:confused::confused:
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş