1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Muhteşem Yüzyıl Hürrem'in Kızı Mihrimah Sultan Rüstem Paşa Evliliği

Konu, 'Televizyon' kısmında Sosyete tarafından paylaşıldı.

 1. S

  Sosyete Yeni Üye

  Hürrem ve Kanuninin Kızı Mihrimah Sultan ve Rüstem Paşa Evlenecekler mi?

  Şimdilerde keyifle izlediğimiz ve bu yaz final yapacak olan Muhteşem Yüzyılda önümüzdeki bölümlerde pek çok gelişme yaşanacak. Bunlardan biri de Hürrem Sultanın kızı Mİhrimah Sultanla ilgili olacak.

  Dizinin şimdiki bölümlerinde Taşlıcalı Yahya ile büyük bir aşk yaşayan ve Hürrem Sultanın farketmesi üzerine ayrılan Mihrimah Sultan'a yakın zamanda çok yakınından bir talip çıkacak.
  [​IMG]
  Hürrem Sultanın sağ kolu ve en yakın zamanda divana sokmak istediği Rüstem Paşa Mihrimah Sultana talip olacak. Eğer olaylar tarihteki akışıyla gelişirse şimdi Diyarbakır beylerbeyi olan Rüstem Paşa önce Anadolu Beylerbeyliğine yükselecek. BU dönemde Hürrem Sultanın yönlendirmesi ile Kanuni kızını Rüstem Paşa ile evlendirmek istiyor.

  BUnun üzerine İstanbula gelen Rüstem Paşa ile Mihrimah sultanın nikahları kıyılıyor ve bunun ardından Rüstem Paşa Veziriazam oluyor. Bu evliliğe Mihrimah Sultanın tepkisinin ne olduğu, kendisinden yaşça oldukça büyük olan Rüstem Paşa ile evlenmeye ne dediği ise tarihte pek anlatılmıyor. Bakalım dizide nasıl olacak? Merakla bekliyoruz...
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  1539 yılında 17 yaşındayken Diyarbekir Beylerbeyi Rüstem Paşa ile evlendirildi. Düğün töreni iki küçük erkek kardeşi Bayezit ve Cihangir'in sünnet düğünüyle birlikte At Meydanı'nda şölenlerle kutlandı. Rüstem Paşa bu evlilikten sonra sadrazam oldu ve 1544-1561 yılları arasında 2 yıllık bir süre hariç kesintisiz sadrazamlık yaptı.

  Mihrimah Sultan yaşamı boyunca devlet işlerinde çok söz sahibi oldu. Babasını Malta'ya sefer düzenlemeye ikna etmek için kendi parasıyla 400 gemi yaptıracağına söz verdiği bile söylenir. Annesi Hürrem Sultan gibi Lehistan kralı II. Zygmunt August'la yazışmalar yaptı. Çok büyük bir servet sahibi oldu. 1540-1548 yılları arasında Mimar Sinan İstanbul'un Üsküdar ilçesinde cami Üsküdar İskele Camii, medrese, ilkokul ve hastaneden oluşan büyük bir külliye yaptı. Ayrıca 1562-1565 yılları arasında yine Mimar Sinan İstanbul'un Edirnekapı semtinde cami, çeşme,
  hamam ve medreseden oluşan Mihrimah Sultan Camii ve külliyesini yaptı.

  Annesi 1558 yılında öldükten sonra babasına annesinin oynadığı danışmanlık rolünü oynadı. 1566 yılında babası öldükten sonra yerine geçen erkek kardeşi II. Selim'in saltanatı boyunca da danışmanlığını sürdürdü. Anneleri Hürrem Sultan ölmüş olduğu için kardeşi için adeta bir Valide Sultan rolünü oynadı.
   
 3. N

  Nursultan Yeni Üye

  kızının eşine bile hürrem karar veriyor. Rüştem Paşa zaten mihrimah sultanla ilgileniyor.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş