1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Muhteşem Yüzyıl Dizisi Barbaros Hayrettin Hızır Reis Kimdir

Konu, 'Güncel' kısmında Abdullah Bin Murat tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Abdullah Bin Murat Yeni Üye

  Hızır Reis Kanuni Sultan Süleyman Barbaros Hayrettin Paşa Kimdir
  Hızır Reis Biyografisi Muhteşem Yüzyıl


  [​IMG]

  Muhteşem Yüzyıl'ın yeni sezonunun ilk bölümü dün akşam yayınlandı. Yeni bölümde pek çok değişikliğin yanında Osmanlı devletinin politikalarında da değişiklik göze çarpıyordu. Bunlardan en önemlisi de Osmanlıların artık kara seferlerinin yanında denizlere açılma fikrini uygulamaya koymasıydı.

  Tam da bu yüzden dün yayınlanan bölümde en çok ilgiyi çeken karakter Nam-ı diğer Hızır Reisti. Dizide Kanuni Sultan Süleyman'ın Hızır Reis'i Kaptan-ı Derya yapışı ve ondan Akdeniz'in fethedilmesini istemesi anlatılıyordu.

  Peki Kİmdir bu Hızır Reis...Aslında hepimizin diğer ismini oldukça yakından tanıdığı bir karakter. Kanuni Sultan Süleyman'ın ona verdiği ismiyle Barbaros Hayrettin Paşa yani hızır reis; Osmanlı Devletinin ilk kaptan paşasıdır.

  Hayreddin Paşa'nın asıl adı Hızır'dı. Ona Hayreddin adını, "dinin hayırlısı" anlamına gelen ve Osmanlı Devletine yaptığı hizmetinden dolayı Padişah Kanuni Sultan Süleyman verdi.

  Avrupalılar ise ağabeyi Oruç Reis'e kızıla çalan sakalı yüzünden ona Kızıl sakallı anlamına gelen Barbarossa adını vermişlerdi, Oruç Reis'in şehit olmasının ardından küçük kardeşi Hızır için kullanılan bu isim, Türkçe'ye Barbaros olarak geçti.

  Dzinin bundan sonraki bölümlerinde Hızır Reis yani Barbaros Paşa'yı oldukça sık göreceğiz. Kendisi Akdeniz'e açılıp Tunus'u ele geçirecek. BUndan sonra da deniz seferlerine devam ederek Osmanlının genişleme politikasını destekleyecek.

  Dizide ne olur bilinmez ama Osmanlı tarihinde Hızır Reis yani Barbaros Hayreddin paşanın etkisi çok büyüktür.

  Kaynak Düzenleme : Zamaneanne/ Forumdas.net & Biraz da ben düzenledim Murat :)
   
 2. K

  Kurban Yeni Üye

  dün aksam ilk bölümünü izledim süperdiiii
   
 3. O

  Oslo eskorte Misafir

  Sanki biraz kaba bir adam görüntüsü sergilemişler..
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş