1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Muhteşem Yüzyıl Damat Çelebi Lütfi Paşanın Hayatı

Konu, 'Televizyon' kısmında efsun tarafından paylaşıldı.

 1. e

  efsun Yeni Üye

  Muhteşem Yüzyıl Lütfü Paşa Kimdir, Hayatı Hakkında Bilgiler

  Fanatikleri tarafından ilgi izlenen, bazı kesimlerden tepki gören Muhteşem Yüzyıl dizisine Şah Sultanın kocası Lütfi Paşa Karakteri ile Suskunlar dizisinin Takoz İrfanı Mehmet Özgür'de katılıyor.

  Mehmet Özgürün canlandıracağı Lütfi Paşa kimdir diye araştırdık ve Damat Çelebi Lütfi Paşanın hayatından kesitler hazırladık.


  Damat Çelebi Lütfi Paşa hayatını kendi yazdığı "Asafname" adlı kitapta anlatmıştır. Nerede ve ne zaman doğduğu tam olarak bilinmeyen Lütfi Paşa'nın Arnaut olduğu rivayet edilmektedir. Sarayda sırasıyla çeşnigirbaşı, kapıcıbaşı ve miralemlik gibi vazifelerinde bulundu.

  1522'den itibaren Aydın, ardından Yanya sancakbeyliği yaptı. Bu görevdeyken 1529'da I. Viyana Kuşatması'na katıldı. 1529'da Şam valisi oldu ve aynı yıl sonu bu görevden azledildi. 1531'de ikinci defa Şam valisi oldu. 1533'de Karaman Beylerbeyi oldu ve Irakeyn Seferinde başarılı hizmetlerde bulundu. 1534de kubbe vezirliği görevi verildi. Anadolu Beylerbeyliğine, ardından 1536'da Rumeli Beylerbeyliğine tayin edildi. Üçüncü vezirliğe getirildi. 1537 Korfu Seferi sırasında Barbaros Hayrettin Paşa ile beraber donanma serdarı olarak denize açıldı ve İtalya sahillerini vurdu. Bu arada Venediklilere gönderdiği elçinin esir alınması üzerine, Venediklilere savaş açılmasına ve Korfu adasının kuşatılmasına karar verildi. İki hafta kadar devam eden kuşatma Lütfi Paşa'nın zafer beklentisine rağmen padişahın emriyle kaldırıldı. Lütfi Paşa da geri çağırılıp İstanbul'a döndü. Bir müddet sonra ikinci vezirliğe tayin edildi ve Boğdan seferine iştirak etti.

  Genç yaştan itibaren devlet görevine gelen aynı zamanda Kanuni'nin kız kardeşi Şah Sultan'la kısa süren bir evlilik yaparak saraya damat da oldu.

  13 Temmuz 1539'da sadrazam oldu. Yaklaşık iki sene bu görevde kalan Lütfi Paşa, Nisan 1541'de azledildi ve yerine Hadim Süleyman Paşa sadrazam oldu. Azledilme sebebi eşi olan Yavuz Sultan Selim'in kızına tokat atması ve padişahın kız kardeşine karşı olan durumu öğrenmesi ile sadaretten ve saraydan atılmasıdır.

  Azledildikten sonra Lütfi Paşa Dimetoka'ya sürüldü. 1542'de affedilip hacca gitti. Hac dönüşünde Dimetoka'daki çiftliğine çekildi ve daha çok eser telifiyle meşgul olarak yirmi yıl kadar yaşadı. 27 Mart 1564 de vefatından sonra Yenikapı'da defnolundu.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Hacı Lütfi paşa diyede bilinir.
   
 3. S

  Sinel Yeni Üye

  Şa Sultanla birlikte damat çelebi lütfi paşayıda görecekmiyiz acaba dizide
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş