1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Muhteşem Yüzyıl Ayas Mehmed Paşa Kimdir

Konu, 'Televizyon' kısmında abrek tarafından paylaşıldı.

 1. a

  abrek Yeni Üye

  Muhteşem Yüzyıl Ayas Mehmed Paşa Hayatı
  Muhteşem Yüzyıl Ayas Paşa Biyografisi


  Muhteşem Yüzyıl dizisinde karşımıza Ayas Paşa olarak çıkan zatın tarihteki ismi Ayas Mehmed Paşadır. Ayas Mehmed Paşa I. Süleyman saltanatı döneminde 14 Mart 1536-13 Temmuz 1539 arasında sadrazamlık yapmış Osmanlı devlet adamıdır.

  Akıllı ve hükümet işlerinde mutedil bir kimse olmakla birlikte, silik bir şahsiyete sahip olduğu kaydedilen Ayas Mehmed Paşa kadınlara düşkünlüğü ile de bilinmektedir. Vefatının ardından geride yirmi civarında kız ve erkek çocuk bıraktığı belirtilmektedir.

  Ayas Mehmed Paşa devşirme olarak saraya alındı ve Yavuz Sultan Selim zamanına kadar Enderun'da eğitim gördü. 1517'de yeniçeri ağalığı ile saraydan çıktı. 1519'da Kastamonu sancakbeyi, 1520'de Anadolu, 1521'de Şam ve ardından Rumeli beylerbeyi oldu. Yeteneği sebebiyle 1523'te üçüncü vezir, daha sonra ikinci vezir tayin edildi.

  Bu görevindeyken Pargalı İbrahim Paşa'nın katli üzerine 14 Mart 1536'da veziriazamlığa getirildi. 13 Temmuz 1539'da veba hastalığından vefat eden Ayas Mehmed Paşa kabri Eyüp'te bulunmaktadır.

  Beyoğlu, İstanbul'daki konağın bulunduğu semt onun adını (Ayaspaşa) taşır.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Fehmi Karaarslan (Ayas Paşa)Resimleri


  Muhteşem Yüzyıl dizisinde Ayas Paşa olarak karşımıza çıkan Fehmi Karaarslan 1981’de İstanbul’da doğdu.Karaarslan aslen tiyatro kökenli bir oyuncu. Lyon2 Üniversitesi, Sahne Sanatları, Tiyatro Bölümü’nde lisans eğitimi aldı ve Lyon Bölge Konservatuarı, Tiyatro Oyunculuk Bölümü’nü kazandı.

  [TABLE="width: 280"]
  [/TABLE]
  [​IMG]

  [TABLE="width: 280"]
  [/TABLE]
  [​IMG]

  Konservatuar eğitimini tamamladıktan sonra F.R.A.C.O – Burlesk Oyunculuk Okulu’nda eğitim gördü. Chalôn en Champagne-Ulusal Sirk Sanatları Okulunda Clown-Oyunculuk Eğitim Programı’na katıldı. Sonrasında Paris Devlet Yüksek Konservatuarı Tiyatro Oyunculuk Bölümü’nü bitirdi. Fransa’da bir çok Tiyatro oyununda oyuncu olarak yer aldı.

  [TABLE="width: 280"]
  [/TABLE]
  [​IMG]

  [TABLE="width: 280"]
  [/TABLE]
  [​IMG]
   
 3. K

  Kurban Yeni Üye

  Ayas Mehmet Paşa çok zeki bir şahsiyetti
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş