1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Muhteşem Yüzyıl Afife Hatun Kimdir?

Konu, 'Televizyon' kısmında Sosyete tarafından paylaşıldı.

 1. S

  Sosyete Yeni Üye

  Afife Hatun'un Biyografisi
  Muhteşem Yüzyıl Afife Hatun Kimdir

  Muhteşem Yüzyıl'ın yenis ezon ilk bölümünde izleyici yepyeni bir karakterle daha tanıştı. Gülfem Hatun'un Hürrem planının bir parçası olan Haremin haznedarlığını bırakması üzerine Kanuni Sultan Süleyman tarafından Afife Hatun haremin idaresini ele aldı.

  Peki kimdir Afife Hatun?

  Afife Hatun Kanuni Sultan Süleyman’ın süt annesidir. Kanuni; Afife Hatun’a güveninin sonsuz olduğunu her fırsatta belirtirmiş.

  Kanuni Sultan Süleyman'ın süt annesi olma olayı ise şöyle gelişiyor: Afife Hatun İstanbul müderrislerinden Yahya Hatun’un annesidir. Şehzade Selim’in eşi Ayşe Hafsa Sultan yani bildiğimiz adıyla valide sultanın sütü kesildiği için bebeği Süleymanı Yahya Efendi’nin annesi Afife Hatun emzirdi. Bundan dolayı Yahya Efendi, Kanuni Sultan Süleyman’ın süt kardeşidir.yahya efendiyi ise diziden zaten hatırlıyorsunuz.Meşhur hekimdir kendisi. Hatta İbrahimi zehirlendiği zaman kurtaran da oydu.

  Afife Hatun'un Edirne´de adına bir çesme, istanbul eyüp´de adını taşıyan bir tekke bulunmaktadır.

  Tarihte Afife Hatun Valide Sultan’ın bile kendisinden çekindiği bir karakter olarak karşımıza çıkmakta. Bakalım dizide nasıl olacak?Bunu da zaman gösterecek...
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Zal Paşa Caddesi ile Balcı Yokuşu'nun birleştiği yerde ve yokuşun sol köşesindedir. Sol tarafında Kızıl Mescit ve tam köşede ise Sokollu Mehmed Paşa Çeşmesi vardır. Bu bina iki katlı, ahşap çatı olarak yığma moloz taşından yapılmıştır. Arka tarafında haziresi vardır. Sağ tarafındaki yamaca ise, 1956-57 tarihlerinde istanbul'da yıktırılan tarihi eserlerin şahideleri nakledilmiştir. Vakfiyeye göre, tekkenin ayin günü, ilk zamanlar cuma ve pazartesi iken son zamanlarda yalnız cuma günü idi.Tekke, Abdün-Nâff Efendi tarafından annesi, Afife Hâtûn adına yaptırılmıştır. Yapının mülkiyeti Vakıflar genel Müdürlüğüne devredilene kadar Tiryaki Hasan Paşa Vakfına bağlı olarak kalmıştır. Tekkenin Banisi Mehmet Nafi Efendi, Koca Derviş Lakaplı Hattat şehreminli Hacı Mustafa Efendi’nin oğludur. Mehmed Nafî Efendi tekkeyi annesi Afife Hanım için 1844 yılında inşa ettirmiştir. Mehmed Nafi Efendi Devlet kademesinde üst düzeyde çok çeşitli görevler almıştır.1821 de Divan Kaleminden yükselerek Haceganlığa getirilmiştir. Afife Hâtûn 1834 tarihinde vefat etmiştir. Kabri, tekke civarında Baba Geylâni Mezarlığında gösterilmiştir. Fakat Afife Hanım’a ait mezar ve şahide bulunamamıştır.
   
 3. I$ık

  I$ık Gümüş Ufağı

  Afife hatunun hayatını pek bilen yok sanırım, Sultan Süleymanın süt annesidir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş