1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Muhteşem Lakaplı Kanuni Sultan Süleyman Kaç Oğlunu Öldürttü?

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında Muallim tarafından paylaşıldı.

 1. M

  Muallim Yeni Üye

  Osmanlı İmparatoru Muhteşem Yüzyıla İmza Atan Kanuni Sultan Süleyman Kaç Oğlunu Nasıl ve Ne Zaman Öldürttü?


  Tarihte adil olması ve vicdanıyla bilinen Sultan Süleyman, diğer adıyla Muhteşem Süleyman aslında devlet yönetimindeki adiliğini kendi çocuklarına gösterememiştir.Bunun en iyi göstergesi de Sultan Süleymanın iktidarı boyunca 2 çocuğu ve altı torununu öldürtmüştür.

  Bu çocuklarından ilki ilk gözdesi Mahidevran Sultandan olma Şehzade Mustafadır. Şehzade Mustafanın öldürülme sebebi Hürrem Sulatnın da kışkırtmalarıyla Süleyman'ın Mustafayı kendine ve tahtına rakip görmesi hatta onu öldüreceğini düşünmesidir.
  [​IMG]
  Sefer sırasında 6 tane sağır dilsiz cellata Mustafayı boğdurtmuştur. Ardından Mustafanın oğlunu da öldürtmüştür. Mustafanın ölümünden sonra Mahidevran kirasını bile ödeyemeyecek kadar zorluğa düşürülmüştür.

  İkinci, olarak ise Hürrem Sultanın oğlu Şehzade Beyazıdı öldürtmüştür. Beyazıdın öldürülme sebebi ise kendisine suikast yapacağının haberini almasıdır. Şehzade Beyazıd önce İrana sığınır ancak İran altın ve para karşılığında Beyazıdı teslim eder. Beyazıd ve 4 oğlu öldürülür.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Demek ki devletin bekası için insan canından vazgeçebiliyor, eğer bu devlet ve iman içinse büyük bir erdemdir. Yok iktidar ve taht içinse nahoş bir durum.
   
 3. N

  Nursultan Yeni Üye

  Adil bir padişahmış ama hiç vijdan azabı yaşamamışmıdır merak ediyorum sonuçta evlatlarını ve torunlarını öldürttü bir insan böyle bir acıya nasıl dayanabilir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş