1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Muharrem Ayı Orucu Neden Tutulur?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Allah'ın Resulu son Peygamber Hz. Muhammed acaba aşure orucu tutmuş mudur? Muharrem ayının 10.gününe aşure günü, onuncu günü ve önünde, arkasında tutulan oruca da aşure orucu denmektedir.

  Peygamberimiz Medine’ye geldiğinde o zamanının Yahudilerin Muharrem ayının aşure gününde oruç tuttuklarını görünce, bu orucu neden tuttuklarını sarar. Yahudiler ise; bu günün büyük bir gün olduğunu; Yüce Allah'’ın Hazreti Musayı ve İsrailoğulları’nı düşmanlarından bu önemli günde kurtardığını ve Hazreti Musa'nın bu önemli günleri oruçlu geçirdiğini kendilerinin de bu günde oruç tutmalarının da bundan kaynaklandığını belirtmişlerdir, Hazreti Muhammed Sav buna karşılık şu cevabı vermiş ;Ben Musa'’ya sizden daha yakınım.demiş ve bugünlerde oruç tutulmasını tavsiye etmiştir.
  [​IMG]
  Kaynak : İbn Mace, Sıyam, 41

  Bununla birlikte cahiliye döneminde Arapların da aşure orucunu tuttuğu da rivayet edilmektedir. Ramazan ayı orucu Müslümanlara farz kılınınca Aşure orucu bir yükümlülük olmaktan çıkarılmış ve Peygamberimiz isteyenlerin bunu tutup isteyenlerin tutmayabileceğini belirtmiştir.

  Kaynak : Müslim, Sıyam, 113-126

  Peygamberimizin bu günde oruç tutulmasını ihya eden hadisleri de vardır. Bir sözünde Aşure günü orucunun önceki senenin günahlarına kefaret olacağını zannederim demiştir.

  Kaynak : Tirmizi, Savm, 48

  Peygamberimizin bir başka bir söylemin de aşure orucuna işaret ederek Ramazan ayından sonra tutulan oruçtan sonra en faziletli orucun Cenabı Allah'’ın ayı olan Muharrem ayında tutulan oruçtur dediği .Tîrmizi, Savm, 40 da yer alır

  Orucun tutulması ile ilgili olarak ise aşure orucunun yalnızca Muharrem’in 10. günü değil bir önceki ya da bir sonraki günle beraber 2 gün şeklinde tutulması gerektiğini belirtilir.

  Kaynak : Müslim, Sıyam 133; Abdürrâzzak, el-Musannef, IV, 287
  [​IMG]
   

  Ekli Dosyalar:

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş