1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Muhabbet Kuşu Banyosu ve Temizliği

Konu, 'Evcil Hayvanlar' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Muhabbet kuşlarının banyo yaptığını duymuştum, ancak muhabbet kuşlarının ne sıklıkta banyo yaptıkları hakkında kısa bilgiler edinince muhabbet kuşu nasıl yıkanır daha çok bilgi sahibi oldum. Kuş'unuz banyo yapmayı seviyorsa işiniz kolay sevmiyorsa zorlamaya gerek yok malum zorla güzellik olmaz :)
  [​IMG]
  Öncelikle kuşunuzun rahat banyo yapabilmesi için ona geniş bir çanak hazırlamanız gerek.Kuşlar bir kaç türde banyoyu sever, bazı kuşlar çanağın kenarına tüneyerek bazıları yatarak banyo yapmayı tercih eder.Geniş kapta yıkanmayı tercih eden kuş sayısı korunaklı çanaklardan daha fazladır.

  Yeşillik Banyosu

  Bazı kuşlar marul yaprakları arasında yıkanmayı severler. Bu kuşlar yıkanırken taklalar atarak kendilerini ıslatmaya çalışırlar. Kuşa uygun toplayacağınız otlar hafifçe ıslatılarak da aynı işlevi yapabilir. Bu tür kuşların sabah neminde çimenlerde ki çiğler de yıkanmasına yakın bir ortam oluşur ve kendilerini doğal ortamda hissederler.

  Tam Banyo

  Bazı kuşlar ise tam banyo yapmaktan hoşlanır. Bunun için plastik bir banyoluk uygundur. Bu banyolar kafesin dışına asılabilir fakat çoğu yine de büyük kapları ve açık alanı tercih edecektir. Banyo suyuna mineraller eklemeye hiçte gerek yok, temiz ve ılık bir su kullanmanız yeterlidir.

  Duş Altında Banyo

  Hafifçe akan su altında banyo yapmak da muhabbet kuşlarının sevdiği bir yöntemdir. Bunun için sahibinin eline oturur ve akan musluk suyu altında yıkanabilir. Bu yöntem de de kuş etrafın ne kadar ıslandığı ile ilgilenmez ve yalnızca keyfine bakar. Burada dikkat etmeniz gereken şey suyun ne sıcak ne ılık olması ve kuşun bu yıkanma şekline uygun olması asla kuşu yıkamak için zorlamayınız.

  Yağmur Yöntemi ile Yıkama

  Kuşların en sevdiği yıkanma şeklidir. Kuşları kafesin tel kısmıyla birlikte küvete koyunuz, sonra duş başlığını hafif yağmur çiselemesi gibi akacak şekilde ayarlayınız,su tercihimiz ılık olacak.. Ardından kenardan yavaşça akıtmaya başlayın. Kendisi gelecektir, veya hafifce üzerine tutarak bunun zevkini çıkarmasını sağlayabilirsiniz.

  Spreyleme Yöntemi ile Kuşu Yıkama

  Spreyden sıkacağınız küçük damlacıkları kuşların pek hoşuna gitmeyebilir,çünkü su zerrecikleri çok ince olmakta ve nefes almalarını güçleştirebilir. Şayet spreylenmeyi seven bir kuş'unuz varsa, bu amaçla aldığınız bir spreyi kullanınız, içinde daha önce tarım ilacı böcek ilacı gibi şeyler bulunmamış olsun. Suyu içinde bırakmayınız, çünkü bakteri oluşumu sağlanmış olur, her defasında taze su kullanınız.

  Islak Kuşun Kurutulması Doğru mu?

  Kesinlikle hayır, kuşlar kendi kendini kurutabilir ve bunu severler. Banyo yapan kuşları kesinlikle havadar bir yere koymayınız ve korunaklı bir şekilde kurumasını sağlayınız. Bu durum kuşları hasta edebilir, bu yalnızca banyo zamanı için değil her zaman geçerlidir, cereyanda kalmamasını sağlayınız. Hassas ve yaşlı kuşları ısıtıcı bir lambanın yanına koyabilir ve ısınmasını sağlayabilirsiniz.
   

  Ekli Dosyalar:

 2. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Muhabbet kuslarinin banyo yapimi ve bakimi ile ilgili cok super bi konu. Tesekkur ederiz Murat abi, ellerine saglik.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş