1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Muhabbet kuşlarının tüy dökme dönemleri hakkında bilgi

Konu, 'Evcil Hayvanlar' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Muhabbet kuşu seven bir toplum olarak onların hakkında bilgi edinmek bizlerin üzerine düşen önemli bir husus, muhabbet kuşlarının tüy dökmesi geciktiğinde kısa sürede boyun kısmı ve etrafındaki tüylerin azaldığı gözlemlenebilir. Bunun yanı sıra normal bir tüy dökümü gibi olduğundan fark edilmesi güçtür. Kuşun yeni tüyleri teleklere ve örtü tüylerine yapışık olmaktadır. Genel olarak tüy dökümü gecikmiş muhabbet kuşlarının tüyleri donuk, küt ve dağınık bir yapıya sahiptir. Çok farklı etkenler muhabbet kuşlarında tüy dökmesinin gecikmesine neden olabilirler.
  [​IMG]
  Muhabbet kuşlarının yaşamında tüy dökme doğal bir süreçtir. Yavruların, genç muhabbet kuşları olarak tanınmalarını sağlayan özel tüyleri mevcuttur, beyaz veya sarı renkte doldurulacak olan kısmının siyah çizgilerle donanmış olmasıdır. Yavrular, bu ilk tüy dökümü boyunca tamamen tüy değiştirerek, erişkin muhabbet kuşlarına benzemelerine sağlayacak tüylere sahip olmaktadırlar.

  Genellikle ilk tüy değişimi, yaşamının üçüncünün ve yedinci ayları arasında yer alır ama her kuş için ayrı tüy dökümü gerçekleştiğinden başlangıcı kesin olarak bilinemez.

  Düzenli tüy dökümü, büyük ve küçük tüylerin (kanat, kuyruk, gövde) doğal olarak dökülmesi şeklinde karakteristik şekil gösterir. Tüy döken kuşlar , bu sırada uçma yeteneklerinde her hangi bir problem yaşamazlar.
   

  Ekli Dosyalar:

 2. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Muhabbet kuslarinin tuy dökmeleri ile ilgili bilgilendirmenden dolayi tesekkur ederim abi. Ellerine saglik
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş