1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Muhabbet kuşlarının ishali nasıl geçirilir?

Konu, 'Evcil Hayvanlar' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Çok sevdiğiniz muhabbet kuşunuzun bazı dönemlerde ishal olduğuna şahit olmuşsunuz ve muhabbet kuşlarında ishal tedavisi nasıl yapılır bilgi sahibi değilseniz panik yapmayınız.

  Muhabbet kuşlarında görülen ishallerin bazı türleri tedavi edilebilir ancak bazılarının tedavileri mümkün olmayabilir, muhabbet kuşlarında görülen ishal hastalığı büyük oranda kuşların ölüm sebepleri arasındadır. Burada dikkat edilmesi gereken özellikle muhabbet kuşları uygun oda ısısında bulunmalı ve hava akımına maruz kalmaması gerekmektedir.
  [​IMG]
  Muhabbet kuşlarının dışkı ve idrarı aynı anda yapma eğilimindedirler.İdrarın rengi süt renginde ve muhallebi kıvamına yakındır,koyu renkli dışkı idrarın etrafında bulunmaktadır,gerçek ishallerde muhabbet kuşlarında dışkı siyah bölgeleri dağılır normal durumlarda dağılmaz.

  Bu durum Mikrobik ve gıdaya bağlı olmak üzere iki türlüdür. Mikrobik olmayan ishalde diyet uygulanmakta; bu durumda mama, yumurta verilmez sade ince yem ve yulaf verilir. Mamalıkta sürekli haşlanmış patates bulundurulmalı ve kaybettiği su kaybı için marulun kart yapraklarından veya ıspanak çok az olarak verilmelidir.

  Mikrobik ishalde yapılması gereken, kuşun pisliği tahlilinde çıkan sonuca göre ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Bazı ishal ilaçları ise şunlardır: sulfamazettin, koksidin, niflodin.

  İshali önlemenin en önemli yöntemi, kafes yada kümes ekipmanlarının temizliği,temiz su kullanımı , temiz mama ve yem kullanımı ile mümkündür. Haspır ve benzeri tohumlar elenmeli,temiz kuru bir yerde muhafaza edilmeli ,zaman zaman koklanıp kokusunun normal olup olmadığı tespit edilmelidir.
   

  Ekli Dosyalar:

 2. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Muhabbet kuslari olanlar icin gayet cok faydali bir konu.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş