1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Modelleme Çalışmalarının Fiziğe Sağladığı Katkılar Nelerdir?

Konu, 'Bilim ve Teknik' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Modelleme çalışmaları fiziğe ne gibi katkılar sağlar bu konu hakkında kısaca bilgi vereceğiz. Fizik biliminde olayların daha iyi ve daha kolay anlayabilmek için modellemeye ihtiyaç duyulur,var olan kaynaklardan hareketle bilinmeyen bir hedefi basit ve anlaşılır bir hale getirmek için yapılan işlemler bütününe Modelleme denilir.

  Fizikte üç tip modelleştirme vardır bunlar ise şöyledir;

  Benzeştirme Modelleri
  Teorik Modeller
  Matematiksel Modeller

  Teorisyenler var olan deneylerle uyuşan ve gelecek deneylerle sınanabilecek matematiksel modeller üretmeye çalışırken deneyciler teorik öngörüleri test etmek ve yeni fenomenler gözlemlemek için deney yapmaktalar. Teori ve deneyler birbirinden ayrı olarak geliştirilse de birbirlerine kuvvetli bir bağlılıkları bulunur. Fizikteki gelişmeler sıklıkla ya deneyciler halihazırdaki teorilerin açıklayamadığı bir deney yaptıklarında ya da teorisyenler yeni deneylerin yapılmasına ışık tutan, deneylerle test edilebilir yeni öngörüler öne sürdüklerinde meydana gelmektedir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş