1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Mitokondri Ve Kloroplast Nedir?

Konu, 'Soralım Öğrenelim' kısmında feriha tarafından paylaşıldı.

 1. f

  feriha Yeni Üye

  Mitokondri Ve Kloroplastın Farkları Nelerdir
  Mitokondri Ve Kloroplast Nedir
  Mitokondri Ve Kloroplastın Farkları


  Mitokondri ve kloroplast DNA larının çekirdek DNA sından yapı ve işlev bakımından hiçbir farkı bulunmuyor. Yalnızca mitokondri DNA sı çekirdek DNA sı gibi doğrusal değil halkasal yapıda. Bu konuda ek bilgi olarak hatırlatabileceğimiz tek veri mitokondrilerin sperm hücrelerinin baş kısmında yer almaması bu nedenle de eşeyli üremede döllenme sırasında spermden mitokondri gelmemesi dolayısıyla da mitokondrilerin maternal (anneden gelen) özellikte olduğu. Her yeni jenerasyonda krossing over ve diğer nedenlerden ötürü en az %50 oranında değişen çekirdek DNA sının yanında mitokondri DNA sında neredeyse hiç değişiklik görülmemesi bir fark olarak sayılabilir. Bu durum kloroplast DNA sı için geçerli değildir.

  Yaşam ve Sağlık üzerinden Mitokondri Ve Kloroplastın Farkları Nelerdir konusu okudunuz.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  mitokondri ve kloroplastın ortak özellikleri;
  ikisinin de bitki hücresinde bulunmasıdır ve mitokondri enerji verir kloroplastta güneş enerjisinin alarak besin vererek hareket enerjisi yapar bu nedenle ikiside enerji sentezi yapar
   
 3. M

  Misafir Misafir

  arkadaşlar mitokodri ve kloplastın karşılaştırınız
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş