1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Mithat Fenmen Biyografi-Mithat Fenmen Kimdir?

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Almira tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Almira Yeni Üye

  Mithat Fenmen (1916 – 1982) Türk besteci piyanist.  Türkiye’de çoksesli müzik yaşamının gelişmesi yönünde önemli katkılar getirmiş olan besteci annesi piyano çalardı.  1929 yılında İstanbul Belediye Konservatuarı’nda Cemal Reşit Rey’in öğrencisi olan genç besteci iki kez konservatuar müdürlüğü yapmıştır.  Mithat Fenmen Gülsin Onay ve Fazıl Say vardır.  1951 - 1954 ve 1970 - 1973 yılları arasında Ankara Devlet Konservatuarı müdürü olarak görev yapan besteci 1973- 1975 yılları arasında Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğünün üstlenmiştir.  Fenmen yeni müzik tekniklerini yumuşak bir anlayışla kullanarak derinlikler araştırmıştır.  "Piyanistin Kitabı" ve "Solfej" adlı kitaplarının yanı sıra Ahmet Say belgeliğindedir. Yapıtlarının yayın ve seslendirme hakları ailesine aittir.  Mithat Fenmen 1971 yılında Devlet Sanatçılığı unvanı aldı.
   
 2. H

  Hoca Yeni Üye

  türkiyenin en büyük piyanistlerinin hocalıgını yapmış, o insanların içlerindeki cevheri cıkartabilmeyi bilmiş bir piyanist...balerin beatrice fenmen in kocası...
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş