1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Miryokefalon Savaşı Hangi Devletler Arasında Olmuştur?

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

  1. Murat

    Murat Yönetici

    Türkler ve Bizanslar açısından çok önemli bir dönemin başlamasına neden olan Miryokefalon savaşı kimler arasında olmuştur ?

    Miryokefalon Savaşı Eylül 1176'da Anadolu Selçukluları ile Bizans İmparatorluğu arasında yapılmıştır. Bizans imparatoru I. Manuel, Türkmen akınlarına önlem almak için, Anadolu'daki Selçuklu ilerlemesini durdurmak maksadıyla 1176 yılının baharında büyük bir orduyla harekete geçer. Hedefi Anadolu Selçuklu Devleti'nin başkenti Konyadır. Ancak Konya'ya Eskişehir üzerinden değil de Selçukluları şaşırtmak için, Denizli yöresinden gitmeyi planlıyordu. II. Kılıç Arslan komutasındaki Anadolu Selçuklu ordusu ve Türkmen grupları Bizans ordusunu Miryokephalon'da bugünkü Hoyran Gölü ile Kumdanlı arasındaki dağ geçitlerinde pusuya düşürür. Bizans ordusu ağır kayıplar verdi, tüm ağırlıkları Selçukluların eline geçti. Savaş sonunda yapılan antlaşmayla Bizans, Eskişehir surlarının yıkılması ve bir miktar savaş tazminatı ödemeyi kabul etti. Bu savaş Bizans'ın Türkleri Anadolu'dan çıkarabilmek umuduyla yaptığı girişimlerin sonuncusu oldu. Bu tarihten sonra Bizans Türklere karşı saldırı politikasını bir tarafa bıraktı ve kesin olarak savunmaya çekildi. Miryokefalon zaferi, Anadolu'nun Türk yurdu olduğunu bütün dünyaya ispat etti. Türk Selçukluları Devleti, bu zaferle Türk -İslam dünyasında en önemli devlet konumuna yükselmiştir. Bizans'ın Anadolu'yu geri alma düşüncesi ortadan kalkmıştır.
     
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş