1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Miraçta Peygamber Efendimiz Allah'ı Görmüş müdür

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Abdullah Bin Murat tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Abdullah Bin Murat Yeni Üye

  Peygamberimizin Miraçta Allah'ı Görmesi
  Miraçta Peygamber Efendimiz Allah'ı Görmüş müdür

  Peygamberimiz miraçta Cenabı Hakkı bizzat baş gözü ile görmüştür.

  Fıkh ve hadis ilimlerinde müctehid ve evliyanın büyüklerinden S. Abdülkadir-i Geylanî hazretleri buyuruyor ki:

  Mirac gecesi Resulullah, Allahü teâlâyı gördü. Çünkü Cabir bin Abdullah, Peygamber efendimizin Necm suresinde "Elbette Onu gördü" ayet-i kerimesi üzerine, "Elbette Rabbimi gördüm" buyurduğunu ve aynı surenin "Sidret-ül-münteha yanında" ayet-i kerimesi üzerine, "Ben sidret-ül-müntehada Rabbimi gördüm. Öyle ki, ilahî vechinin nuru, benim için zahir oldu" buyurduğunu bildirmiştir.

  İsra suresini 17. ayetinin tefsirinde, İbni Abbas hazretleri buyurdu ki: "Mirac gecesinde Resulullah, Allahü teâlâyı gördü." Gunyetü’t Talibin)

  İmam-ı Rabbanî:

  “O Server (asm), Mirac gecesinde Rabb’ini dünyada değil, ahirette gördü. Çünkü o Server (asm), o gece, zaman ve mekan çevresinden dışarı çıktı. Ezelî ve ebedî bir an buldu. Başlangıcı ve sonu bir nokta olarak gördü. Cennete gideceklerin, binlerce yıl sonra, cennete gidişlerini ve cennette oluşlarını, o gece gördü. İşte o makamdaki görmek, dünyada görmek değildir. “Ahiret görmesi ile görmektir.” Bu görmeyi dünyada gördü demek de mecaz olarak söylenmiştir. Dünyadan gidip gördüğü ve yine dünyaya geldiği için dünyada gördü denilmiştir.” (Mektubat, 283)
   
 2. N

  Naime Yeni Üye

  Efendimiz görmese neden Allah sevgisiyle dolup taşsınki görmediğimiz bir şeye inanmak gerçekten zor ama şükürki ezelden beri peygamber efendimize inanların sayısı artmış vede müslümanlı her geçen gün çığ gibi artıyor Allah-ı Tealanın varlığı hakkında en ufak şüphem yok
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş