1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Minyatür Sanatı Hakkında Kısa Bilgi

Konu, 'Eğitim Öğretim' kısmında Muallim tarafından paylaşıldı.

 1. M

  Muallim Yeni Üye

  Zamane meslekleri yada hobileri arasında kendisine yer bulmaya çalışan minyatür sanatı hakkında kısaca bilgiler vermeye gayret edeceğiz.

  Öncellikle bahsi geçen minyatür sanatı nedir? Minyatür sanatının anlamı şöyledir çok ince işlenmiş ve küçük boyutlu resimlere ve bu tür resim sanatına verilen genel isimdir.Ayrıca Minyatür resim aynı zamanda nakş diye de isimlendirilir.

  Minyatür yapılışı değinecek olursak, Nakkaş denen minyatürcü bir tabaka sırf pamuktan yapılmış kağıt alır bir mermerin üzerine sererek parlak bir cisimle sürte sürte düzleyip parlatır. İlk Önce yapacağı şekillerin sınırlarını kağıt üzerinde hafifçe belirginleştirir daha sonra taslaklarını yapar bunun için ipek telle kuş tüyüne bağlanmış bir fırça kullanılmalıdır.Böyle yapılan taslaklar üzerinde kolayca düzeltme yapılabilmektedir. Bu şekilde taslaklar tamamlandıktan sonra çini mürekkebiyle sınır çizgilerine son biçimi verilmelidir. Sonra çizgiler arasında kalan yerler kalınca bir fırçayla uygun renklerle düz boyanmalıdır. Son olarak çini mürekkebiyle kenar çizgileri bir kere daha elden geçirilmeli ve sonucu gözlemlemeyiz.
   

  Ekli Dosyalar:

 2. Murat

  Murat Yönetici


  Dilerseniz minyatür sanatı nedir bir göz atarak bir örnek verelim.
  [​IMG]Batı dillerindeki anlamı bir nesnenin küçük boyuttaki örneğini belirten Minyatür kelimesi, geçen zamanla kitap resmi için kullanılan bir ifade halini almıştır.


  Eski Türk kaynakları kitap resmi için Nakış Tasvir, minyatür ressamı için de Nakkaş, Musavvar gibi sözcüklere yer verirler.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş